Adana'da 100.Yıl Mahallesi En Çok Rağbet Gören Bölge

Adana'da 100.Yıl Mahallesi En Çok Rağbet Gören Bölge
Adana son 30-35 yıldır kuzeye doğru gelişmekte. Merkez ilçesi olan Çukurova ilçesi bu gelişimin en çok yaşandığı bölgesi. Çukurova ilçesinde ise boş imarlı parsellerin fazlalığından dolayı 100. Yıl Mahallesi en çok değerlenen ve rağbet gören yer olarak dikkat çekiyor.

Harmoni Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ Adana Bölge Müdürü Mustafa Necati Erden ile Adana’daki gayrimenkul sektörünü, kentsel dönüşüm çalışmalarını, pandeminin konut sektörüne etkisini konuştuk. Mustafa Necati Erden’in sorularımıza verdiği cevaplar şöyle…

Gayrimenkul değerleme neden önemlidir?

Aslında gayrimenkul de dahi olmak üzere hayatın tüm alanlarında değerlemeyi kullanırız. Biraz uç örnek olacak; hayatımızda geçmişin muhasebesini, yani değerlendirmesini/değerlemesini yapıp geleceğe yönelik kararlar verdiğimiz olmuştur. Gayrimenkul sektöründe yapılan değerlemede de, gayrimenkulün hukuki durumunu, özelliklerini, pazar değeri vb. nitelikleri üzerinde inceleme yaptıktan sonra gayrimenkul üzerinde yapacağımız tasarruflar için bir nevi fizibilite çalışması yapmış oluyoruz. Gayrimenkul için yaptığımız değerleme raporları yatırımımız için bir nevi yol gösteriyor.

Gayrimenkul sahipleri değerleme konusunda ne kadar hassas? Ev satın alma işlemlerinde değerleme uzmanlarına yeteri kadar danışılıyor mu?

Gayrimenkul değerleme sektörünün mazisi çok eskilere dayanmadığından ülkece çok bilinen bir sektör olmamakla birlikte vatandaşlarımızın dikkatini çekmeye yeni yeni başladık. Geçtiğimiz aylarda şöyle bir olayın anlatıldığına şahit oldum: Kredi ihtiyacı olmayan bir vatandaşımız, bankaya kredi başvurusunda bulunuyor. Amacı banka kanalı ile ekspertiz raporuna ulaşarak gayrimenkulünün hukuken bir sorunu olup olmadığını öğrenmek. Zaman geçtikçe, gayrimenkul ile ilgisi olanlar tarafından daha fazla önem arz edeceğini düşünüyorum. Tıpkı araç kaskosu gibi.

Gayrimenkul sektöründe Adana’da bir hareketlilik var mı? Varsa bunu sağlayan gerekçeler sizce ne olabilir?

Gayrimenkul sektöründe halihazırda konut haricinde bir hareketlilik görünmüyor. Konut sektöründe ise tüm Türkiye’de olduğu gibi özellikle son bir yılda hareketlilik gözlenmekte. 1 yıl önce başlayan konut kredi kampanyaları ile temmuz ve ağustos aylarında konut satışlarında adeta patlama yaşanmıştı. Bu aylardan sonra konut satışlarının düşeceğini öngörmemize rağmen azalan bir hızla da olsa artışlar, önceki yılların üzerinde oldu. Bunun nedeninin de artan enflasyon ve konut arzının düşmesi olduğunu düşünüyorum. İleride konut fiyatlarında daha da fazla artış olacak beklentisi sonucu oluşan panik satışlar olduğu kanısındayım.

Kentsel dönüşüm ne aşamada? Adana’da şimdiye kadar hangi projeler öne çıktı?

Kentsel dönüşüm Adana ilinde beklediğimiz/istediğimiz şekilde ilerlemiyor maalesef. Beklentimiz, daha merkezi bölgelerinde gelişim yapılarak trafik sorununun da çözülmesi iken şu an sadece şehrin daha sakin bölgelerinde dönüşüm yapılmakta. Adana özelinde İsmetpaşa Mahallesi’nde yapılan kentsel dönüşüm projesi halk tarafından rağbet görmesi nedeni ile bu bölgede 2. etap çalışmalarına başlandı.

Adana’da hangi bölgeler değerleniyor? Yatırımcılar için cazip bölgeler neresi?

Halihazırda kesin bir bölge telaffuz edemiyorum çünkü inşaatın yoğunlaştığı bir bölge bulunmamaktadır. Mutlaka bir bölge söyleyecek olursak boş imarlı parsellerin fazlalığından dolayı Çukurova ilçesi 100. Yıl Mahallesi’ni söyleyebiliriz.

Konut fiyat artışı bakımından ilk sırada gelen ilçeler hangileri? 

Merkez ilçelerden Çukurova, Seyhan, Sarıçam öne çıkıyor.

Şehir merkezi ve diğer ilçelerdeki ortalama kira ve satış fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Adana il merkezinde en fazla talep gören bölgelerde 2000 öncesi 3+1 meskenlerin birim satış değerleri 3.000 TL/m²’ye ulaştı. Yeni bitmiş meskenler ise 5.000 TL/m² civarında satış görmektedir. Kiralar ise binanın yaşına ve site özelliklerine göre 2.000 ile 3.000 TL/Ay civarındadır. İlçelerde ise bu bedellerin % 20-%30 daha düşük değerlerdedir.

Önümüzdeki yıllarda kira ve satış rakamlarında artış ortalaması ne olur ve ne kadar yükselir?

Pandemi sürecinin sonuna geldiğini düşünsek de döviz kurlarında gerçekleşen dalgalanmalar sektörü olumsuz etkiliyor. Döviz kurlarının artması, malzeme fiyatlarının artmasına, dolayısıyla inşaat ve yeni konut arzının düşmesine yol açıyor. Arzın düşmesi de fiyatların artmasına yol açması nedeni ile enflasyon oranından üzerinde bir artış olacağını tahmin edebiliriz.

Dikkat çeken ilçeler neresi?

Adana son 30-35 yıldır kuzeye doğru gelişmekte olup Adana’nın kuzey merkez ilçesi olan Çukurova ilçesi bu gelişimin ön planındadır.

Konut satışları pandemi sürecinde ne şekilde etkilendi?

Pandemi sürecinde müstakil tarzda olan konutlara rağbet daha fazla arttı. Pandemide insanların evlere kapanması sonucu zaman geçirebileceği bahçesi olan müstakil konutlar ve site tarzındaki apartman tipi konutlar talep gördü. Dolayısı ile bu tür gayrimenkullerin değerleri, diğerlerine göre biraz daha fazla artış gösterdi.

Mustafa Necati Erden Kimdir?

2004 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’nden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum. 2008 yılına kadar şantiye ve yapı denetim firmalarında çalıştıktan sonra değerleme sektörüne yatay geçiş yaptım. 2008 yılından 2015 yılına kadar çeşitli değerleme firmalarında çalıştıktan sonra 2015 yılının mart ayı itibari ile Harmoni Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık A.Ş. bünyesinde Adana Şube Müdürü olarak çalışma hayatıma devam etmekteyim.

 

Adana Mustafa Necati Erden Sarıçam Harmoni Gayrimenkul Değerleme Çukurova
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405