Antalya’da Konut Fiyatları 1 Yılda Yüzde 50 Arttı

Antalya’da Konut Fiyatları 1 Yılda Yüzde 50 Arttı
Pandemi döneminde gayrimenkul değerlerinin en çok etkilendiği bölgelerin başında Antalya gelmekte. Konut fiyatlarının bir önceki yıla oranla % 50 arttığı Antalya’da yazlık tatil yörelerine ilgi daha fazla olmakla birlikte, merkez ilçelerde de hareketlilik oldukça fazla. Alanya, Muratpaşa, Konyaaltı ve Döşemealtı konut fiyat artışlarında önde olan ilçeler.

Harmoni Gayrimenkul Değerleme AŞ Akdeniz Bölge Müdürü Çiğdem Yılmaz Özkaya ile Antalya’daki gayrimenkul hareketliliğini konuştuk. Çiğdem Yılmaz Özkaya, özellikle pandemi sürecinde kent merkezi ve ilçelerde konut, arsa ve tarım arazilerinde gerçekleşen alım satımlarda dikkat çekici artış olduğunu söyledi. Bununla birlikte Antalya genelinde konut fiyatlarındaki artışa işaret etti. Müstakil evlere olan ilgiden söz eden Yılmaz, önümüzdeki dönemde yatırım açısından cazip olması beklenen bölgelere değindi. Çiğdem Yılmaz Özkaya’nın sorularımıza verdiği cevaplar şöyle…

 

Gayrimenkul değerleme neden önemlidir?

Gayrimenkul değerleme; bir gayrimenkulün alım satım fiyatının, belirli bir tarihteki, bilinçli alıcı ve satıcı arasında gerçekleştiği varsayılan bağımsız, tarafsız ve objektif verilere dayanarak belirlenmesidir. Ve gayrimenkulü olan herkesi ilgilendirmektedir.

Gayrimenkulleri menkul mallardan ayıran en büyük özellik taşınmaz  mallar olmaları ve  bir eşi ya da benzeri çok az bulunan ya da hiç bulunmayan kıymetler olmalarıdır. Bir otomobil, makine, elbise, mobilya vb. seri üretim  bir maldan çok sayıda olduğu gibi bu malların belirli bir fiyatı olup her mal için aynı fiyat geçerlidir.  Fakat  her gayrimenkul ayrı özellik taşımakla beraber fiyatı  da  farklı olmaktadır. Aynı binada bulunan aynı tip 2 dairede bile kat farkı, iç malzeme kalitesinin farklı olması ve hatta gürültücü komşular bile değere etki etmektedir. İşte tam bu noktada gayrimenkul değerlemenin önemi ortaya çıkmaktadır. Gayrimenkul değerlemesinde her taşınmaz için ayrı ayrı detaylı bir çalışma yapılarak değere ulaşılmaktadır.

Bununla birlikte değerleme raporları hazırlanırken yalnızca o gayrimenkulün değeri belirlenmemektedir. Değer ile birlikte değerlenecek gayrimenkulün yasal prosedürleri tamamlayıp/tamamlamadığı, fen işleri normlarına uygun yapılıp/yapılmadığı da sorgulanmaktadır. Ülkemizdeki yapıların çoğunun iskansız olduğu düşünüldüğünde  bu konu daha da önem taşımaktadır.  

Gayrimenkul sahipleri değerleme konusunda ne kadar hassas? Ev satın alma işlemlerinde değerleme uzmanlarına yeteri kadar danışılıyor mu?

Gayrimenkul sahiplerinin çoğu değerleme raporları ile bankaların şart koşması sonucu tanışmıştır. Ve bu işlemi bir çok müşteri angarya olarak görmektedir. Lakin daha önceden de bahsettiğim gibi ülkemizde ki çoğu yapının “yapı kullanma izin belgesi” bulunmamaktadır. Meslek hayatım boyunca alıcıların genel olarak sadece kendilerine verilen tapu belgesi ile ilgilendiklerini fark ettim. Örneğin daire numarataj hatası olan bir mesken ya da imar planlarında yapılaşma koşulu olmayan bir arsa ile karşılaştığımızda ve bunu değerleme raporlarında belirtiğimizde, müşterimizden bize gelen ilk gelen cevap ‘Ama benim tapum var’ oluyor. Problemin çözümüne odaklanmaktan ziyade sanki durumun sorumlusu değerleme uzmanıymış gibi davranıldığını gözlemledim. Dolaysıyla halkımızın daha çok bilinçlendirilmesi gerektiği görüş ve kanaatindeyim.  Harmoni Gayrimenkul Değerleme AŞ olarak bu konuda özellikle sosyal medya kanallarını kullanarak, mesleğimizi daha çok tanıtmak ve halkımızı bilinçlendirme hususunda yayınlar yapmaktayız.

Bununla birlikte gayrimenkul satın alınırken değerleme uzmanlarına yeteri kadar danışılmadığı kanaatindeyim. Genellikle alıcı ve satıcılar değer hususunda emlak ofislerine danışmaktadır. Özellikle son on yıldır sıklıkla satıcılar emlak ofisleri aracılığı ile satış ilanı vermektedirler.  Bu durum  köylerde dahi geçerlidir. Değer konusunda emlak ofisleri halkımıza yardımcı olsalar da teknik açıdan zayıf kaldıkları durumlar söz konusu olabiliyor. Örneğin bir arsayı düşünelim. Değerleme raporunu hazırlayıp müşterimize iletiyoruz ve anında itiraz geliyor, yakın parselinin 2 katı fiyatına satışta olduğunu beyan ediyor. Oysaki değerlemeye konu taşınmaz; imar planlarında daha dezavantajlı bir konumdadır. Değerleme uzmanları değerleme yaparken yalnızca o bölgedeki satılık emsallerden faydalanmazlar aynı zamanda fizibilite yaparak en uygun ve verimli kullanım şeklini belirleyerek değer takdirini gerçekleştirirler. Özetle gayrimenkul almak ve satmak isteyen herkesin önceden değerleme raporu hazırlatmasının zaruri olduğu görüş ve kanaatindeyim.     

 

Gayrimenkul sektöründe Antalya'da nasıl bir hareketlilik var?

Pandemide değerlerin en çok etkilendiği bölgelerin başında Antalya ili gelmektedir. Konut fiyatlarının bir önceki yıla oranla %50 artığını söylemek mümkün. Antalya doğal güzellikleri nedeniyle her zaman yerli turistin gözdesi olmayı başarmış bir il olmakla birlikte pandemide bu ilgi üst seviyelere tırmanmış ve ilimize iç göç olarak yansımıştır. Yazlık yörelere ilgi daha fazla olmakla birlikte, merkez ilçelerde hareketlilik oldukça fazladır. Özellikle Konyaaltı ve Muratpaşa ilçelerinde fiyatlarda hızlı yükselişler gerçekleşmiş ve alım-satım piyasası bir hayli hareketlenmiştir. Faiz oranlarının 2020 haziranında düşmesiyle birlikte aşırı bir hareketlilik oluşmuş, konut satışları normalin 2-3 katına çıkmıştır. Faizlerin tekrar yükselmesi ile satışlar aynı hızda düşmüştür. Faiz oranları yükseldikten sonra dahi gayrimenkul fiyatlarındaki yükseliş durmamış, devam etmiştir. Şu an konut kredi faizleri nispeten yüksek olup konut satış adetleri geçmiş yıllara oranla oldukça düşük seviyededir.

Konut satışları pandemi sürecinde ne şekilde etkilendi?

Pandeminin yaşamımıza girmesiyle, home office çalışma tarzı ile tanışmış olduk. Dışardaki yaşam alanlarının sınırlanması ve kısıtlamaların sonucu  olarak insanlar zamanlarının çoğunu evde geçirir hale geldi. İnsanlar evlerinde daha çok zaman geçirdikçe yenileme kararı yahut taşınma kararı aldılar. Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut alımı için beklenen fitil ateşlenmiş oldu.   Kimileri yazlık yörelere taşınmak, kimileri bulunduğu bölgede müstakil konut almak, kimileri de  doğup, büyüdüğü topraklara geri  dönmek için gereken cesareti topladılar. Ve bu durum gayrimenkul sektörünü canlandırdı. Pandeminin başları olan mart-nisan aylarında gayrimenkul alım-satımı durma noktasında iken  gelen faiz indirimi ile rekor sayılara ulaştı.  Peş peşe yaşanan üzücü deprem olaylarından sonra ise yeni konutlara ilgi arttı.  Dünyanın aksine ülkemizde konut satışları pandemi sürecinde arttı.

Bununla birlikte yalnızca konut piyasası değil, tarım piyasasının da hareketlendiğini gözlemlemekteyiz.  Pandemi nedeni ile tarımın önemi bir kez daha hatırlanmış olup yaşamın sürdürülebilirliği açısından en önemli sektörlerden biri olduğu anlaşılmıştır.  Bu durum tarımsal nitelikli arazilere ilgiyi artırmıştır. 

Antalya'da hangi bölgeler değerleniyor? Yatırımcılar için cazip bölgeler neresi?

Şehrimizin coğrafi konumu dikkate alındığında; şehrin batı ve kuzey yöne doğru geliştiğini söyleyebiliriz. Bu sebeple Konyaaltı ve Döşemealtı ilçelerinde özellikle arsa yatırımının karlı olacağı kanaatindeyim. Bununla birlikte Muratpaşa’da yer alan Kırcami olarak adlandırılan bölgenin planlarının tamamlanması ile bölgeye lüks projeler yapılacağı ve bu bağlamda arsa değerlerinde ciddi oranda artışlar olacağı kanaatindeyim.

İl merkezi dışında öne çıkan ilçelerden biri de yapılan tarım yatırımları ile Elmalı ve Finike ilçeleridir. Elmalı sulama için yapılan yatırımlar nedeniyle tarım açısından tercih edilen bölge olmuştur. Finike sahil bandında yer alan konut değerlerin artacağını ve beklenen ilgiyi göreceği kanaatindeyim.

Antalya'da konut fiyat artışı bakımından ilk sırada gelen ilçeler hangileri? 

Alanya, Muratpaşa, Konyaaltı ve Döşemealtı olarak sıralayabiliriz. Alanya turizm cazibesi ve tarihi dokusu göz önüne alındığında yerli ve yabancı turisti cezbetmektedir. Döviz kurundaki yükselişler nedeniyle 2020 yılından itibaren dış göçte ve turizm gelirlerinde artışlar  söz konusu olmuştur. Pandemi ile birlikte insanların bu muhteşem doğadan faydalanmak istemesiyle konut değerlerinde artışlar meydana gelmiştir.

Konyaaltı ilçesinde ise Boğaçay Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki konutlarda %50-80 oranında değer artışı tespit edilmiştir. Konyaaltı sahili projesinin tamamlanmasıyla, sahil bandının eşsiz deniz manzarasını değerlendirmek isteyen yatırımcılar  hem konut amaçlı hem de ticari amaçlı lüks ve nitelikli siteler inşa etmiştir.  Fiyatların İstanbul ile yarıştığını söylemek mümkün. Hem bölge halkı hem de metropol şehirlerde yaşayanlar tarafından tercih edildiği görülmüştür.

Muratpaşa ve Döşemealtı’nda özellikle villa/ müstakil konut değerlerinde artışlar söz konusu olup, yeni projelerde hızla yapılmaktadır. Pandemi ile birlikte hayatımıza giren sosyal mesafe kuralı ile müstakil yapılara ilgi artmıştır. Ve bu süreçte; mevcut müstakil yapı stoğunun hızla tükendiğini gördük.

Önümüzdeki yıllarda kira ve satış rakamlarında artış ortalaması ne olur ve ne kadar yükselir?

Pandemi devam ettiği sürece Antalya’ya olan ilginin devam edeceğini düşünüyorum. Bunun da 2021 yıl sonuna kadar devam edeceği kanaatindeyim. 2022 yılı ile birlikte piyasanın durağanlaşacağını ve artan değerlerin stabil hale geleceğini düşünüyorum. Daha sonrasında piyasaların düzelmesi ile birlikte artış oranlarının %10 civarında olacağının düşünüyorum.

 

Kentsel dönüşüm çalışmaları şehrinizde ne aşamada? Şimdiye kadar hangi projeler öne çıktı?

Antalya’nın kentsel dönüşümle yeni tanıştığını söylemek mümkün. Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Birimi konu hakkında özverili olarak çalışmakta olup, büyük projelere imza atmaktadırlar. Tabi bu projelerin en başında Sur Yapı ile birlikte Santral Mahallesinde gerçekleştirmiş oldukları 70.000 kişiye ev sahipliği yapacak olan Suryapı Antalya projesidir. Söz konusu projenin reklamları çıkmadan önce dahi ciddi miktarda satış yaptığı bilinmektedir. Vadedilen yaşam ve sosyal alanları ile İstanbul ve Ankara’daki vatandaşları cezbetmektedir. Oturumların başladığı bölgede, faizlerin artması ile birlikte halihazırda durağan bir döneme girdiği görülmüştür. Bununla Birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi Balbey Mahallesi ve Güneş Mahallesi’nde de kentsel dönüşüm çalışmalarını devam ettirmektedir. Yoğun olmasa da parsel bazında kentsel dönüşümler olduğu görülmüştür.

Harmoni Gayrimenkul Değerleme olarak Antalya'da ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? 

Harmoni Gayrimenkul Değerleme olarak Antalya’da bankalara, gayrimenkul yatırım ortaklıklarına, inşaat şirketlerine, resmi kurumlara, özel şahıslara gerek teminat gerekse yatırım danışmanlığı kapsamında gayrimenkul değerleme, fizibilite gibi konularda hizmet vermekteyiz. Birçok büyük otelin değerlemesini üstlendik. Kentsel dönüşüm projelerine rol almak bizim öncelikli hedeflerimiz içindedir.

Çiğdem Yılmaz Özkaya Kimdir? 

1987 yılı Rize doğumluyum. 2008 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldum. 2 yıl şantiyelerde çalıştıktan sonra 2010 yılında gayrimenkul değerleme sektörü ile tanıştım. O günden bu yana gayrimenkul değerleme uzmanlığını kendime meslek olarak seçtim.  2015 yılında hayatıma farklı bir yön vermemi sağlayan Harmoni Gayrimenkul Değerleme AŞ bünyesine katıldım. Ve 2016 yılından itibaren Akdeniz Bölge Müdürü olarak görev yapmaktayım.

 

Muratpaşa Konut Arsa Konyaaltı Çiğdem Yılmaz Özkaya Harmoni Gayrimenkul Değerleme Döşemealtı Gayrimenkul Alanya Antalya'da
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405