Balıklıgöl Platosu Yenileniyor

Balıklıgöl Platosu Yenileniyor

İnanç turizminin yapı taşlarından birisi olan Balıklıgöl platosunda tarihi ve kültürel yapıları korumak için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan revizyon çalışmalarında sona gelindi.

Şanlıurfa’nın kalbi durumundaki tarihi Balıklıgöl platosunun eskiyen alt ve üstyapısında büyük bir değişime giden Büyükşehir Belediyesi, alanda modern ve kültürel dokunuşlarla gelen konukların Şanlıurfa’ya has güzelliklerini görmelerine olanak sağlıyor.

Platoda sürdürülen çalışmalarda; su tahliye kanalları olası su baskınlarına karşı güçlendirilirken, Dergah Cami, Rızvaniye Cami, Amfi alanı, Balıklıgöl ile tarihi Şanlıurfa Kalesi arasında kalan yollarda taş döşeme çalışmaları tamamlandı. Büyükşehir ekipleri şimdi de alanın peyzaj düzenlemesini gerçekleştiriyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, Balıklıgöl platosunda sona gelinen alt yapı ve çevre düzenleme çalışmalarını yerinde inceleyerek “Şanlıurfa’nın kalbi konumundaki Balıklıgöl’ü yeniden revize ettik” dedi. Açık hava müzesi konumndaki Şanlıurfa’da bir süre önce tarihi ve kültürel yapılarını korumak için Büyükşehir Belediyesi tarafından İnanç Turizminin yapı taşlarından birisi olan Balıklıgöl platosunda geniş kapsamlı yenileme çalışması başlatılmıştı.

“Halil-ur Rahman Bölgesinde 50 Yıllık Alt Yapı Sorunu Çözüldü”

Başkan Nihat Çiftçi, çalışmaların tamamlanması ile bölgenin çehresinin değiştiğine dikkat çekti. Bugüne kadar kimsenin cesaret edemediği çalışmaları bir bir hayata geçirdiklerini belirten Başkan Nihat Çiftçi, “İmar Şehircilik Daire Başkanlığı ile birlikte altyapıda Şuski Genel Müdürlüğümüz, Balıklıgöl platosunda çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor. Halil-ur Rahman, Şanlıurfa ve bizler için çok önemli bir alan. Halil-ur Rahman alanında tüm altyapı çalışmaları bitti. Mevcut olan tünel vatandaşlarımız için tehlike arz ediyordu; yaptığımız güçlendirme çalışmaları, yalıtım çalışmaları ile altyapı çalışmaları bitti. Balıklıgöl platosu Şanlıurfa’nın kalbi konumundadır” dedi.

50 yıllık altyapı sorununu çözdüklerini belirten Çiftçi, “Şanlıurfa’yı rahatlatacak bir projeyi daha Büyükşehir Belediyesi alnının akıyla bitirmiş olacak. Hiç kimse cesaret edip de bu alanda çalışmalar yürütemiyordu, alt yapıdaki eksikliklerden dolayı Halil-ur Rahman gölünü belli aralıklarla su basıyordu fakat yaptığımız çalışmalar ile bu tehlikeler ortadan kalkmış oldu ve artık 50 yıllık altyapı sorunu Halil-ur Rahman bölgesinde çözülmüş oldu. Şanlıurfa’nın merkez noktasında yer alan bu önemli inanç merkezini Büyükşehir Belediyesi olarak hiçbir zaman duyarsız kalmadık ve alan yönetimini en üst noktadan gerçekleştireceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Şanlıurfa Turizm Balıklıgöl
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
05060708091011