Bandırma Tematik Park İçin En İyi Proje Seçilecek

Bandırma Tematik Park İçin En İyi Proje Seçilecek
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Bandırma Tematik Parkı Yarışması’na 29 ülkeden 124 eser katıldı. Yarışmanın dünyaca ünlü jüri üyeleri ile bilgilendirme toplantısı düzenleyen Başkan Ahmet Edip Uğur, yarışmada dereceye girenlere ödüllerinin MIPIM Fuarında verileceğini açıkladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinden olan Bandırma Tematik Park için düzenlenen Uluslararası Bandırma Tematik Parkı Yarışması’na dünyanın 29 ülkesinden katılan 124 eserin derecelendirilmesi için yine dünyaca ünlü mimar ve tasarımcılardan oluşan jüri üyeleri Balıkesir’de bir araya geldi. Tematik Park’ın inşa edileceği Bandırma’daki Askeri Çamlık’ta Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile birlikte incelemelerde bulunan jüri üyeleri City Meats’da düzenlenen toplantıda basın mensupları ile buluştu.

Tematik Park 240 Dönüm Alana İnşa Edilecek

Bilgilendirme toplantısında Bandırma Tematik Park çalışmaları hakkında bilgiler veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Bandırma’da Askeri Çamlık’ta ve ona ilave kamulaştırılacak toplam 240 dönümlük alanda parkın inşa edileceğini söyledi. Yarışmanın 24 Şubat tarihinde sona erdiğini hatırlatan Uğur, “Yarışmaya dünyanın farklı yerlerinden 124 adet tasarım ekibi katıldı. Katılımların yüzde 59’u Türkiye, yüzde 49’u yurtdışından gerçekleşti. Türkiye’den 62, Amerika’dan 12, İngiltere’den 8, Hollanda’dan 6, Hırvatistan, Hindistan, İtalya, İspanya, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İran, Rusya, Vietnam, Avustralya, Avusturya, Bulgaristan, Çin, Endonezya, Polonya, Portekiz, Kore ve Suudi Arabistan’dan katılanlar var. Bu yarışma bütün ulusal bir katılım ile sağlanmış oldu” dedi.

Ödüller MIPIM Fuarında Verilecek

Yarışma juri üyelerinin de dünyaca tanınmış mimar ve tasarımcılardan oluştuğunu ifade eden Başkan Uğur, jüri heyetini tek tek tanıttı. Başkan Uğur jüri de Prof. Dr. Celal Abdi Güzel, Louis Berker, Odile Decq, Martin Rein- Cano, Guenther Vogt, Ali Özerk, Ebru Erdönmez, Serkan Sinmaz Ömer Yılmaz, Olgu Çalışkan, Meltem Erdem Kaya, Burak Haznedar ve Balıkesir Mimarlar Odası Başkanı Ali özerk’in yer aldığını ifade etti. Jüri üyelerinin çalışmaya başladıklarını ve projelerin değerlendirildiğini söyleyen Uğur, “1., 2., 3., ve 7 mansiyon ödülünü kimler aldı, onları açıklayacağız ve daha sonra 15 mart’ta MIPIM Fuarı’nda Cannes şehrinde ödülleri verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanımız ile birlikte bu ödülleri jürimiz ile birlikte vereceğiz” şeklinde konuştu.

Profesör Güzel: “Tasarım Parkı Çekim Merkezi Olacak”

Toplantıda jüri üyeleri de söz alarak yarışma hakkındaki görüş ve düşüncelerini açıkladılar. İlk olarak söz alan Prof. Dr. Celal Abdi Güzel, mimar ve tasarımcılar olarak böyle bir yarışmada yer almaktan mutlu olduklarını ifade etti. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yarışmasının örnek bir süreç olduğunu söyleyen Güzel şöyle konuştu: “Yarışmalar çok çok önemli ülke ve belediyelerin gelişmesinde. Çok boyutlu, bir çok noktadan kişinin katkıları ile bir şeyler oluşuyor. Özellikle önemli projelerde, böyle büyük projelerde. Bunun bir tasarım parkı olması ayrıca bir önem taşıyor. Çünkü bu park aslında bir çok dinamiği bir araya getirecek. Bandırma ve Balıkesir bünyesinde. Etrafında çok sayısında tasarım ve mimarlık okulu olan bir coğrafyadayız. Bu öğrencilerin çalışmalarının zaman zaman burada yer alacak enstitüde yer almasını, yaz okullarının yapılmasını öngörüyoruz. Burada rekreasyon alanlar olacak. Küçük alışveriş birimleri ve konaklamalar olacak. Dolayısıyla burası bir çekim merkezi olacak bölge için”.

Tarihi Dokuyu Koruyacak Projeler Seçilecek

Toplantıda Juri Başkanı Odile Decq’te söz alarak görüşlerini açıkladı. Tematik Park’ın yapılacağı alanın güzel bir yer olduğunu belirten Decg, “Mekanın bir ruhu var ve muhteşem bir görüşe sahip. Şehre ve bölgeye çok hakim. Esasında mekanın ruhunu ortaya koyan bir duruma sahip. Konum olarak insanların buraya gelip zaman geçirebileceği, öğrencilerin yaratıcılıklarını ortaya koyup birlikte toplanabilecekleri bir mekan. Hem kentin halkına hem de öğrencilere katkı sunacak ve bu özelliği kaldırabilecek bir mekan. Alan sadece güzel değil aynı zamanda tarihi önem sahip. Alanı gezerken de bunu gördük. Özellikle bu sebeple doğal yapısını korumaya sağlayacak projeleri seçmek istiyoruz. Bunlarla birlikte mevcut olan askeri yapıları ve tarihi özelliği bulunan yapıları da yeniden hayata kazandıracak projeleri seçmeye çalışıyoruz” dedi.

Son olarak ise Balıkesir Mimarlar Odası Başkanı Ali Özerk bir konuşma yaptı. Mimarlar Odası olarak bu tür yarışmaların hep yanında olduklarını ifade eden Özerk konuşmasında şunları söyledi: “Sevgili Başkanımız Edip Bey bu tür yarışmalar konusunda bizden önde çıktı. Biz kendisine bir şey söylemeden yarışmaları ardı ardına açmaya başladı. Biz Mimarlar odası olarak ziyadesi ile memnun ediyor. Balıkesir bu tür vizyon projeler ile geçmişten bu yana gelemediği yerlere çok kısa zamanda geleceğine inanıyorum. Gerçekten Balıkesir ve Balıkesirliler bunu hak ediyor. Bunu mimar ve oda başkanı olarak söylüyorum. Gerçekten Balıkesir’in bu tip vizyon proje ve bu tip ataklar ile Anadolu içerisinde hatta yurtdışında da belli bir yere gelebileceğini düşünüyorum. Türkiye mimarlığında yarışmalar bugüne kadar çok az yapılıyordu. Büyükşehir belediyesi her zaman bu tür vizyon projelerde Mimarlar Odası’nı arkasında görecektir."

Ahmet Edip Uğur Tematik Park Bandırma Mimari Proje Uluslararası Yarışma MIPIM Balıkesir
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708