Çorlu’nun Riskli Mahallelerinde Dönüşüm İçin İlk Adım

Çorlu’nun Riskli Mahallelerinde Dönüşüm İçin İlk Adım
Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, olası afet riskinde yaşanması muhtemel can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek için kentsel dönüşümü çok önemsediklerini ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili olarak belediye meclis toplantısında açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, Belediye olarak her zaman önceliklerinin vatandaş odaklı olduğunu ifade ederek, “Ülkemiz ve bölgemiz maalesef deprem bölgesi içinde yer alıyor. Çorlu’muzda deprem bölgesinde ve şehrimizdeki binaların % 13’ü deprem riski ile karşı karşıya." dedi. Sarıkurt şöyle devam etti: "Depremin ne zaman olacağını tam olarak bilmiyor olsak da varlığını bilerek oyunu kurallarına göre oynamak zorundayız. Unutmamak gerekir ki, deprem öldürmez, tedbirsizlik öldürür. Bizler kalitesiz, deprem ve afetlere dayanıklı olmayan, doğru zemin ve şartlarla inşa edilmemiş riskli yapıların değişimi ve dönüşümü ile ailemizi ve sevdiklerimizi depreme karşı koruyabiliriz. Bunun bilinciyle Çorlu Belediyesi olarak olası deprem ve afet riskinde yaşanması muhtemel can ve mal kayıplarının önüne geçebilmek için kentsel dönüşümü önemsiyoruz. Dolayısıyla ülkemizin önemli bilim insanlarının yaptığı açıklamalar ve değerlendirmeler doğrultusunda adım atarak üzerimize düşen görevi yerine getirmeye gayret ediyoruz. İmarlı veya imarsız araziler üzerine inşa edilen kaçak yapılar, heyelan ya da toprak kayması riski ve zemin sıvılaşması bulunan alanların tespitine yönelik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ için çalışmalara başladık ve yetkili firma Marmara Şehircilik Kentsel Dönüşüm Proje Geliştirme Yönetim A.Ş. ile anlaşma yaptık. Yetkili firma ilk adım olarak Çorlu genelinde çalışma gerçekleştirdi ve olası afet ve depremlerden olumsuz yönde etkilenecek risk yoğunluğu en yüksek alanlarda, zemin sıvılaşması riski bulunan veya jeolojik olarak yerleşmeye uygun olmayan alan olarak belirlenen yerlerdeki yerleşimlerin tespitini gerçekleştirdi. Yapılan çalışmalar sonucunda Çorlumuzda öncelikli olarak kentsel dönüşüme tabi tutulacak alanların Hıdırağa, Cemaliye, Silahtarağa, Kemalettin, Nusratiye ve Reşadiye mahalleleri ile Eski Sanayi Sitesinde yoğunlaştığı görüldü. Bu alanlarda 15 bine yakın vatandaşımızın ikamet alanları ile iş yerleri yer alıyor. Tespit edilen kentsel dönüşüm alanlarının mevcut durumları, yürürlükte olan meri imar planlarındaki durumları, parsel ve bina durumları ile sosyo-ekonomik faktörler göz önüne alınarak yapılan önceliklendirme çerçevesinde, belirlenen alanlara ilişkin kısa, orta ve uzun vadeli eylem planları uygulamaya konulacak.” 

Proje Bakanlık Onayına Sunulacak

Çalışmaların tamamlanmasının ardından Çorlu İlçesi Kentsel Dönüşüm Master Plan Uygulama Rehberi öncelikle Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’ne sunulacak, verilecek onayın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderilecek. Burada nihai karar bakanlık tarafından alınacak ve tarafımıza ‘Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi’ verilecek. Planın bakanlık tarafından onaylanmasının ardından kentsel dönüşüm projesine yönelik riskli alanlarda yaşayan vatandaşlarımıza ulaşarak proje hakkında bilgiler paylaşacak ve konuyu onların olurlarına sunacağız. Vatandaşlarımızdan gelen olumlu ve olumsuz cevapların ardından yapılacak değerlendirmeler ışığında çalışmalara başlayacağız.

Kentsel dönüşüm projesi kapsamında seçilen bölgelerde mevcut kat yüksekliğinin dışına çıkılmayacak ve sosyal dokunun aynı kalması sağlanacak. Bu alanlarda engelsiz yaşam için her türlü unsur göz önünde bulundurulurken, yine her yaştan vatandaşımızın faydalanacağı park ve bahçe gibi yeşil alanlar ve tüm ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak yeni yaşam alanları oluşturulacak. Çorlu’muz için hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

Nusratiye Çorlu Cemaliye Ahmet Sarıkurt Reşadiye Kentsel Dönüşüm Silahtarağa Kemalettin Hıdırağa
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405