Denize Uçaklar İniyor Bu Kentte

Denize Uçaklar İniyor Bu Kentte

Türkiye'de deniz üzerine yapılmış ilk havalimanı olan Ordu Giresun Havalimanı, Gülyalı ilçesini ihya etti.Küçük ilçenin tabiri caizse kaderi değişti. Burası artık Ordu'nun dünyaya açılan kapısı konumunda. Her ay 100 bin, yılda 1 milyon 200 bin kişi buradan geçiyor. 

Gülyalı, Karadeniz kıyısında, yeşillikler içinde, Giresun sınırında Ordu'nun güzel bir ilçesi. Ordu'da fındığın ilk yetiştirildiği yer. Fındık ile birlikte balıkçılık buradakilerin en önemli geçim kaynağı. Son yıllarda kivi üretimi de pek revaçta. Tarım ve balıkçılık ön plandayken Ordu Giresun Havalimanı ile bütün kaderi değişen bir şehir oldu Gülyalı.

Tüm kaderi, bir anda değişmesine rağmen değişmeyen şeyleri de var. Ordu'nun en uzun kumsalları burada yarısını havalimanına kaptırmış olsa da. Ordu ilinde, mavi bayraklı plaja sahip, nadir yerlerden biri Gülyalı. Henüz nüfus artışı yaşamamış, gelişime açık bir kent.

Ordu il merkezine 16 km uzaklıktaki Gülyalı'nın geçim kaynağını tarım oluştururken fındık üretimi yoğun olarak yapılmakta. Bununla birlikte kivi ve ceviz, ilçenin üretim yaptığı belli başlı ürünler arasında. Büyükbaş hayvancılık da tarıma bağlı olarak gelişmiş. Kentte arıcılık önemli faaliyetler arasında.Kestane balı üretiminin yoğun yapıldığı yerlerden birisi Gülyalı. Bu geçim kaynaklarına ise havalimanının şehre gelmesiyle şimdilerde hizmet sektörü ve turizm yatırımları da ekleniyor.

Gülyalı'da hayat şartları değişerek gelişse de güler yüzlü insanı değişmemiş. Bu kent iç ve dış turiste alışık çünkü. Mavi Bayrak projesi ile Karadeniz'de turizme önemli katkısı bulunan bölgelerden biri. Bunca güzelliğine ve bakir kalmasına rağmen, nüfus konusunda bu kadar şanslı değil. Gülyalı'nın nüfusu sanıldığı kadar yüksek değil. Yatırımcıların yeni keşfettiği kentin yakın zamanda göç veren değil göç alan bir hale gelmesi bekleniyor. 

Türkmen Diyarı

Gülyalı tarihine biraz değinirsek, birçok Türkmen aşiret ve oymaklarına ait toplulukların, bu yörede egemen olduklarını görürüz. Büyük kitleler halinde, Karadeniz bölgesine gelen Türkmenler'in bir kısmı da buraya yerleşmiş. Ebülhayr Bey'e bağlı Türkmenlerin buraya yerleşmeleri, 16. yüzyıl sonlarına rastlar. Bu tarihte, bu topraklar tamamen boştu. Ebülhayr Bey, tımar sipahiliğinden sonra, Kethüdalığa getirilir. Kethüdalık, Osmanlı devletinde: büyük devlet adamlarının işlerini gören, sorumlu kişilere verilen isimdir. Ebülhayr Bey, bulunduğu çevrenin sorumlu kişisi olarak Kethüdalık yapar.

Tarihi süreç içinde, çevre nüfusunun artması, yerleşim alanlarının genişletilmesi hizmetlerinin en iyi şekilde olması amacı ile beldede, 1971 yılında belediye kurulması gündeme gelmiş, ancak "Abulhayır" adının Arapça olması gerekçesiyle kabul edilmemiş. Bunun üzerine Abulhayır adı "Kıyı" anlamına gelen "Yalı" ile "Gül" kelimelerinin birleşmesiyle oluşan "Gülyalı" olarak değiştirilmiş.

Ne Yenir?

Gülyalı'da, Türk mutfağının bütün zenginliklerini görmek mümkün. Mahalli yemeklerden özellikle tatmanızı önereceklerimiz şunlar: Pancar çorbası, Pancar diblesi, Pancar sarması, hamsi buğulama, içli hamsi, mısır çorbası, turşu kavurması. Bütün bu yemeklerin yanında, mısır ekmeği iyi gider. Ayrıca burada balık çeşitleri de menülerin vazgeçilmezlerinden.

Gezilecek Yerler

Gülyalı, havalimanı dışında plajları ile ünlü bir yerdir. Bu yüzden plajlarına değinmeden geçmek olmaz.

Mavi Dünya Plajı

Kamp yapabileceğiniz, Tepealtı mevkiinde bulunan 1.5 km uzunluğundaki Mavi Dünya Plajı hem yaz hem açıktır. Kafe, bar, balık restoran ve plaj tesisleri vardır.

Kestane Köyü Köprüsü

Fatih Sultan Mehmet döneminde de önemli bir yerleşim sahası olarak öne çıkan Kestane Köyü adını Kestane Deresi'nden alıyor. Köyde 1911 yılında yapıldığı tahmin edilen ve halen kullanılan, iki kemerli bir köprü bulunuyor.

Kestane Köyü Kurtlu Çeşme

Köyün Kurtlu Mahallesi'nde bulunan çeşmenin 150-200 yıllık olduğu tahin ediliyor. Ayrıca hala buz gibi suyuyla kullanıma açıktır.

Taş Camii

Yaklaşık 100 yıllık olduğu düşünülen taş camii, kışın sıcak yazın serin kalmaya ve yıllara meydan okuyarak ibadete devam ediyor.

Gülyalı Ordu Yatırım Havaalanı Giresun
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
262728293001 02
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
3101 02 03040506