Diyarbakır Bağlar ve Adana Yüreğir’de Dönüşüm Başladı

Diyarbakır Bağlar ve Adana Yüreğir’de Dönüşüm Başladı

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde "riskli alan" ilan edilen 54 dönümlük bölgede uygulanan Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk binanın yıkımı gerçekleştirildi. Adana Yüreğir’de de bin 15 konut ve işyerinin inşa edileceği Şehit Erkut Akbay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk binaların yıkımına başlandı.

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde "riskli alan" ilan edilen 54 dönümlük bölgede uygulanan Kentsel Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre, Bağlar ilçesi Kaynartepe Mahallesi sınırları içinde belirlenen ve "riskli alan" ilan edilen bölgede yıkıma başlandı.

Yıkımın gerçekleştirildiği alanda incelemelerde bulunan Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, yaptığı konuşmada, 54 dönümlük alan üzerinde çalışma yürüttüklerini söyledi. Karaloğlu, bölgede öncelikle hak sahiplerinin tespiti için çalışma yapıldığını, buna göre 375 bina ve 1365 hak sahibinin tespit edildiğini dile getirerek, ardından kentsel dönüşüm ofisi oluşturulduğunu belirtti.

"8 Binamızı Yıkarak Bölgede Kentsel Dönüşümü Başlatmış Oluyoruz"

Ofiste hem arsa hem de bina bedel tespitlerinin yapıldığını, vatandaşlarla görüşmelere geçildiğini dile getiren Karaloğlu, bugüne kadar 602 hak sahibi ile görüşüldüğünü, 100 vatandaşla da anlaşıldığını anlattı. Karaloğlu, "Bugün tapu devrini gerçekleştirdiğimiz, ödemelerini yaptığımız 8 binamızı yıkarak bölgede fiilen kentsel dönüşümü başlatmış oluyoruz." dedi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca bölgenin kentsel tasarımının gerçekleştirildiğini ifade eden Karaloğlu, tasarımın TOKİ'ye verildiğini söyledi.

Bölgede yerinde dönüşüm yaptıklarına işaret eden Karaloğlu, "Vatandaşımız mahallesinde kalmak istiyorsa burada üreteceğimiz yeni konutlardan da alabiliyor. 'Kamulaştırma bedelini istiyorum.' diyorsa vatandaşa bedelini veriyoruz, helalleşiyoruz ve tapu kamuya geçmiş oluyor. Her şeyi tamamlanan, tapu devirleri yapılan 8 binamızı yıkacağız." diye konuştu.

Karaloğlu, bölgenin imarlı olmadığını, itfaiye ve ambulansın bile giremediği, vatandaşların can ve mal güvenliğini koruyamadığı bir yapısının bulunduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "Buraya yapacağımız yeni mahalle ile insani koşulları yükselmiş, parkıyla, bahçesiyle, sosyal donatısıyla ve evlerinin kalitesiyle yeni bir cazibe merkezi oluşacak. Bitirdiğimizde hepimizin gönül rahatlığıyla oturacağı bir mahalleye dönüşecek. Diyarbakır'da başka noktalarda da kentsel dönüşüm çalışmalarımız devam ediyor. Fiskaya bölgesinde Dicle ve Ferit Köşk mahallelerimizde de şu anda vatandaşlarla anlaşma süreçlerimiz devam ediyor. Orada da ödemelerimiz var. Yine Ben u Sen Mahallesi'nde daha önce 4 etap olarak surların etrafını açmıştık. Şimdi 5. etaba başladık. Orada da yine kentsel dönüşüm, kamulaştırma çalışmalarımız devam ediyor. Diyarbakır'ın özellikle Bağlar ilçesinde 8 mahallemizde bu çalışmalar devam ediyor ve tamamlanıncaya kadar durmadan çalışmalarımız sürecek."

Adana Yüreğir’de 1015 Konutluk Dönüşüm

Yüreğir Belediyesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ortaklığıyla yürütülen bin 15 konut ve işyerinin inşa edileceği Şehit Erkut Akbay Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ilk binaların yıkımına başlandı.

Adana’da 2019 yılının Aralık ayında aşırı yağışlar nedeniyle büyük bir sel felaketi yaşanmış, Yüreğir’de selden en çok etkilenen mahallelerden biri de dereyatağına yapılan evler nedeniyle Şehit Erkut Akbay mahallesi olmuştu. Afet riskli alan ilan edilen bölgede Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir’in yoğun girişimleri ile kentsel dönüşüm projesi hayata geçirildi.Proje üzerinde yapılan tüm çalışmalar hızla ilerlerken gelinen süreçte ilk binanın yıkım çalışmaları başlatıldı. Yıkım çalışmalarına Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Halit Ergin, Meclis Üyeleri Metin Uğurlu, Tarık Özünal, Şehit Erkut Akbay Mahalle Muhtarı Selahattin Kılıç ve vatandaşlar katıldı. Kentsel Dönüşüm projesi kapsamında başlatılan yıkım çalışmalarında ilk olarak uzlaşma sağlanan ve kiraları ödenen hak sahiplerinin binalarının yıkımı gerçekleştirildi.

Büyük Dönüşüm 104 Dönümlük Alanı Kapsıyor

Şehit Erkut Akbay Mahallesi’nde yıkımın startını veren Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, burada yaptığı açıklamada; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın önderliğinde Şehit Erkut Akbay Mahallemizde kentsel dönüşüm süreci başlamış durumda. Bugün burada il müdürümüz, mahalle muhtarımız ve vatandaşlarımızla hep beraber ilk yıkımı gerçekleştiriyoruz. Mahallemizde 695 hak sahibinin bulunduğu toplam 104 dönümlük bir alanda, 948 bağımsız birimim yıkım süreci başlıyor. Tüm Adana’mıza, Yüreğirli hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.

‘Adana’nın En Güzel Mahallesi Olacak’

Daha yaşanabilir bir kent hedefi ile çalışma yaptıklarını belirten Başkan Kocaispir, “Göreve geldiğimiz andan itibaren daha modern, yaşanabilir, güzel bir kent oluşturulması noktasında büyük bir çaba içerisindeyiz. İnşallah devletimizin desteği, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Şehit Erkut Akbay mahallemiz birkaç yıl sonra Adana’mızın en güzel, en modern mahallesi
olacak” ifadelerine yer verdi.
 

Münir Karaloğlu Adana Diyarbakır Yüreğir Bağlar Kentsel Dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506