Diyarbakır’a Yenilenebilir Enerji Alanında Yatırım

Diyarbakır’a Yenilenebilir Enerji Alanında Yatırım

Karacadağ Kalkınma Ajansı, yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin olan bölgeye 3 yıl içinde 17,6 milyon TL’lik yatırım yaptı.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Hasan Maral, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın yenilenebilir enerji potansiyelini tespit ederek bölgede yenilenebilir enerji uygulamalarını yaygınlaştırmak ve böylece yeni iş ve istihdam imkânları oluşturmak amacıyla TRC2 (Diyarbakır-Şanlıurfa) ‘Bölgesi Yenilenebilir Enerji Raporu” isimli bir çalışma hazırladıklarını söyledi.

Maral, “Çalışmada bölgemizin yenilenebilir enerji kaynakları konusunda önemli fırsatlar barındırdığını tespit ettik. Bu fırsatların iyi değerlendirilebilmesi adına geçtiğimiz üç yıllık periyotta ‘Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı’ isimli bir program uyguladık. Programlar sayesinde her iki ilimizde toplam 14 proje destek almaya hak kazandı. Bu projelerin 9 tanesi başarı ile tamamlanırken, 5 projenin uygulaması devam ediyor. Bu alana toplam 8 milyon liralık kaynak aktardık. Yararlanıcıların eş finansmanı da dahil edildiğinde yenilenebilir enerji kaynakları konusunda son üç yıllık dönemde toplam 17,6 milyon lira yatırım yapılmış oldu” diye konuştu.

Maral, “2014 yılı Yenilenebilir Enerji Mali Destek Programı kapsamında Diyarbakır GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi tarafından başvurusu yapılan ve destek almaya hak kazanan projenin toplam bütçesi 789 bin 600 lira. Proje sayesinde 250 kWp gücünde Güneş Enerjisi Santrali kurularak merkezin elektrik enerjisi ihtiyacının yaklaşık yüzde 51’i karşılanmaya başlandı” diye konuştu.

Maral, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ajans olarak Şanlıurfa’da uygulanan proje ile araştırma merkezine ait olan ve proje öncesi dönemde elektrik kesintilerinden dolayı çalışamayan 440 metre uzunluktaki “center pivot” sisteme güneş pilleri entegre edilmesi amaçlandı. Güneş pili sayesinde harcanan enerji maliyeti azaltılmış ve tarımda alternatif enerji kaynaklarının kullanımı konularından güneş pili destekli sulama konusuna girilmiştir. Proje sayesinde desteklenen tesis, sistemin tarlaya kurulmasıyla güneş enerjisinin şebekeden bağımsız ve akü olmadan kullanımında en büyük örnek tesislerden biri olmuştur. Ayrıca güneş pili sisteminin modern sulama sistemlerinden biri olan center pivot sistemine adapte edilmesiyle bir ilk gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nce yürütülen proje ile Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin açık otoparkında inşa edilen Güneş Enerji Santrali (GES) sayesinde Türkiye’nin en büyük güneş enerjili otoparkı projesi hayata geçirildi.

yatırım enerji yenilenebilir terminal diyarbakır
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708