“Dünyanın En İyi Termal Suyu Haymana’da”

“Dünyanın En İyi Termal Suyu Haymana’da”

Çok bilinmiyor ama dünyanın en kaliteli termal suyu Türkiye'de. Yapılan araştırmalara göre Ankara'nın Haymana ilçesindeki termal su, özellikleri bakımından dünyanın en iyisi konumunda. Buradaki suyun iltihap sökücü, romatizmalı hastalıklara iyi gelen, cildi yenileyen, yaşlanmayı geciktiren özelliği var.

Ankara'nın yüzölçümü bakımından en büyük ikinci ilçesi olan Haymana, başkente 70 km mesafede.Haymana kışın 30 bin, yazın 80 bin nüfusa sahip.  Aslında sadece yazın değil, termalin şifalı suları sayesinde yaz kış yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Yılda 200 bin kişi geliyor ama bu sayının artırılması temel hedef. Haymana 2006 yılında Termal Turizm şehri ilan edildi. 10 turistik tesis, 3 devremülk, 3 kaplıca tesisiyle yaklaşık 2 bin yatak kapasitesine sahip bir ilçe.

Adını Ertuğrul Gazi’nin annesi Hayme Ana’dan alan Haymana sadece termal suyuyla değil, tarihiyle de milli bir değerimiz. Sakarya Meydan Muharebesi’nin en kanlı sıcak çatışmalarının yaşandığı topraklarda 10 bine yakın şehit bulunuyor. Haymana 10 bin şehidi ile 2015 yılında Milli Park unvanını aldı.

Dünyanın en iyi termal suyu tescilini alan Haymana termal suyunu, Haymana Belediye Başkanı Özdemir Turgut ile konuştuk. İsterseniz, sözü fazla uzatmadan şifalı suyu ile meşhur Haymana'yı yakından tanıyalım...

Hiç tanımayan birine Haymana'yı üç cümleyle nasıl anlatırdınız?

Üç T ile anlatırım: Tarım, turizm, termal. Üç sözcük yeterli olur. Başkent'e 70 km mesafede, Gölbaşı'na 50, Polatlı'ya 40 km uzaklıkta bir ilçeyiz. Haymana rakım olarak Çankaya'dan 321 metre daha yüksektir. Bol oksijeni olan bir yeriz. Bu yükseklikte ve bu temiz havada özellikle doğal kekikle beslenen hayvanlarımızın eti çok lezzetlidir. Koruk suyumuz, baklavamız ve Kürt pilavımız meşhurdur.

Haymana'nın nüfusu ve demografik yapısı nedir?

Nüfusumuzun yüzde 70'i Kürt kökenli. Tatar, Boşnak, Karadenizli ve birçok yerden gelen vatandaşımızın oluşturduğu kozmopolit bir ilçeyiz. Bugüne kadar da bu kadar renkli ve farklı kültürden insanın bir arada yaşadığı bir yerde bir kere olsun sorun çıkmadı. Kendi aralarında kız alıp verirler, ortak bir kültür oluşturdular. 30 bin nüfusa sahibiz. Nüfusumuz değişkenlik gösteriyor ama kayıtlı nüfus 30 bin diyebiliriz. Yaz nüfusumuz 80 bin oluyor. Ankara'da bulunan 25 ilçede en az polisiye olayın yaşandığı kentiz. Huzur dolu bir ilçeyiz.

Haymana'nın geçim kaynağı nedir?

Haymana'da ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılık yapılıyor. Tarımda pancar, buğday, kimyon ve benzeri ürünler üretiliyor. Hayvancılıkta küçük ve büyükbaş hayvanlar var. Süt ve süt ürünleri de hayvancılığa paralel olarak gelişmektedir. Meyve sebze yetiştiriciliği de yapılıyor. Ayrıca Ankara'daki balıkçıların yüzde 80'ni Haymana Yenice mahallemizden, yufka ve pideciler Yurtbeyli, pazarcıların yüzde 60'ı Öz Köylerdendir. Haymana ekonomik olarak kendini döndürebilen bir kenttir.

Haymana'nın tarihi değerlerinden bahseder misiniz?

Haymana Sakarya Meydan Muharebesi'nin son kalesidir. 22 gün 22 gece süren çatışmalar Haymana'da gerçekleşmiş. 10 bine yakın şehidin 5 bin 713 tanesi Haymana'dadır. Savaşta 14 bin kayıp şehidimiz var, bunların da 3 bin tanesi Haymana sınırlarında bulunmuştur ve anıt mezarları yapılmaktadır. 2015 yılında, savaştan 94 yıl sonra Haymana Milli Park ilan edildi. Tarihimizin önemli noktası burasıdır. Haymana'da tarih var. 10 bine yakın şehidimiz var, Haymana geçilseydi Başkent tehlikeye düşecekti. Atatürk'ün söylediği, ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır' sözü Haymana'da söylenmiştir. Buralar gezilip görülmesi gereken yerlerdir.

Ayrıca Haymana'nın termal suyundan konuşalım biraz...

Haymana'da termal suyumuz var. Suyumuz 2017 yılında uluslararası tescilini aldı. Şu anda özellikleri bakımında dünyanın en iyi termal suyuna sahiptir. Ağırlıklı olarak, iltihap sökücü, romatizmalı hastalıklara iyi gelen, cilde iyi gelen, yaşlanmayı geciktiren, Alzheimer gibi hastalıkların tedavisinde başarılı olmuştur. 2 bin yatak kapasiteli, 13 tesisimiz var. Her bütçeye uygun otellerimiz var. Yöresel olarak, doğal yaşayan bir kentiz. Suyumuz 44 derece sıcaklığa sahip, ne ısıtmaya ne soğutmaya ihtiyaç duyuluyor. Yer altından alındığı gibi kullanıma açılıyor. Termal suyumuz kaplıca kullanımına uygundur. Herhangi bir işleme tabi tutulmadan sağlık için kullanıma açık ve uygundur.

Yatırımcılara ne önerirsiniz?

Haymana'nın termal suyunun içeriği dünyadaki ünlü kremlerde bulundan ham madde ile aynı, ayrıca içilebilir özelliğe sahiptir. Bu yüzden yatırımcılarımız bunu değerlendirebilir.

Belediye Başkanı Özdemir Turgut Termal Su Kaplıca Turizm Haymana
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
01020304050607