Ege’de Değerlenen Bölgeler Neresi?

Ege’de Değerlenen Bölgeler Neresi?
Harmoni Gayrimenkul Değerleme Ege Bölge Müdürü Murat Keçecioğlu, İzmir’in Karşıyaka ve Gaziemir ilçelerinde konut fiyatlarının artış sürecinde olduğunu söyledi. Pandemi ve İzmir Depremi’nin etkisiyle müstakil evlere talep artışı olduğunu belirten Keçecioğlu, “Çeşme, Urla, Foça gibi ilçelerde talebe bağlı olarak konut fiyat artışı var.” dedi.

Pandeminin etkisiyle vatandaşların bir kısmının konut tercihleri değişmeye başladı. Bu bakımdan Ege kıyılarındaki ilçeler öne çıkıyor. İzmir de yaşanan depreme rağmen rağbet gören yerlerden. Özellikle Karşıyaka, Gaziemir, Çeşme, Urla, Foça ilçelerinde konut satışlarında hareketlilik yaşanıyor. Yine Bodrum, Fethiye, Kuşadası konut satışlarının yükseldiği Ege kıyısındaki ilçelerden.

Harmoni Gayrimenkul ve Danışmanlık AŞ Ege Bölge Müdürü Murat Keçecioğlu da bu ilgiye dikkat çekti.  Özellikle pandeminin etkisi ile Ege kıyılarının son dönemde daha çok kişi tarafından 4 mevsim ilgi odağı haline dönmüş durumda olduğunu söyleyen Keçecioğlu, “Evde yaşama ve evden çalışma kültürünün yakın bir gelecekte değişikliğe uğramayacakmış gibi olması ve eski normalden çok uzakta olmamız sebebiyle insanlar daha mutlu bir hayat geçireceği yaşam alanları tercih etmektedir. Bu nedenle de Ege Bölgesi ve özellikle İzmir ilinde müstakil yapılar ve arazi satışları konusunda hareketlilik dikkat çekmektedir.” dedi. Murat Keçecioğlu’nun sorularımıza verdiği diğer cevaplar ve değerlendirmeleri şöyle…

Gayrimenkul değerleme neden önemlidir?

Ülkemizde insanlar “gayrimenkul değerleme” konusuna sadece değer tespiti ve ona göre kredi temini olarak bakıyor. Aslında konu sadece değer takdiri değildir. Değer takdiri işlemin son aşamasıdır. Gayrimenkul değerleme bir bütünüyle taşınmazın tüm olumlu ve olumsuz yanları göz önüne sererken aynı zamanda oluşturulan raporların detayları incelendiğinde taşınmazın statik olarak uygun inşa edilip edilmediğine kadar detaylandırılır. Örneğin; Türkiye bir deprem kuşağında yer alan ülke ve belirli periyotlarla depremlerden zarar gören bir ülke. Her depremden sonra da haberlere çıkan konular arasında kesilen ya da eksik imalat yapılan kolonlar dikkati çekmektedir. Bu noktada “gayrimenkul değerleme” işte bu detayları dahi elimize yazılı olarak sunmaktadır.

Gayrimenkul Şansa Bırakılmaz

Gayrimenkul sahipleri değerleme konusunda ne kadar hassas? Ev satın alma işlemlerinde değerleme uzmanlarına yeteri kadar danışılıyor mu?

Daha önce de belirttiğim gibi ülkemizde bu konunun detayları açıklanmıyor. Olaya sadece değer gözüyle bakıldığı içinde herkes sonuç odaklı yaklaşım sergiliyor. Oysaki daha düşük bütçeler ile temin edilen ikinci el otomobil pazarında dahi daha çok ekspertiz işlemi gerçekleştiriliyor. İnsanlar gayrimenkul değerleme işlemi için bütçe ayırmak istemiyor. Halbuki o noktada yapılan harcama ile almak istedikleri gayrimenkulün tüm avantaj ve dezavantajlarını öğrenme şanslarını itmiş oluyorlar. Eskiden gayrimenkul alımı “şans” olarak adlandırılıyor, “Eskiden burada yol yoktu şimdi cadde olduğu para değerlendi” gibi cümlelerle süslüyorlar. 21. yüzyıl Türkiye’sinde gayrimenkul çok “şansa” bırakılacak bir iş değildir. Konunun uzmanından alınan yardım ve bilgi geleceğinizi büyük bir hatadan kurtarabilir.

Gayrimenkul sektöründe şehrinizde/bölgenizde bir hareketlilik var mı? Varsa bunu sağlayan gerekçeler sizce ne olabilir?

3 tarafı denizlerle çevrili ülkemizin güzide tatil koylarının yer aldığı bir bölgede yaşıyor olmanın mutluluğunu paylaşıyoruz. Özellikle pandeminin etkisi ile yaz mevsiminde daha çok tercih edilen Ege kıyıları son dönemde daha çok kişi tarafından 4 mevsim ilgi odağı haline dönmüş durumdadır. Evde yaşama ve evden çalışma kültürünün yakın bir gelecekte değişikliğe uğramayacakmış gibi olması ve eski normalden çok uzakta olmamız sebebiyle insanlar daha mutlu bir hayat geçireceği yaşam alanları tercih etmektedir. Bu nedenle de Ege Bölgesi ve özellikle İzmir ilinde müstakil yapılar ve arazi satışları konusunda hareketlilik dikkat çekmektedir.

Kentsel dönüşüm şehrinizde/bölgenizde ne aşamada? Şimdiye kadar hangi projeler öne çıktı?

İzmir, Türkiye’nin 3. büyük ili olmasına karşın kentsel dönüşüm başlığı İzmir’de emekleme aşamasında. Bölge halkı oldukça tedirgin. İzmirli daha çok yeşil alan planlaması bekliyor bu nedenle kentsel dönüşüm planları askı aşamasında çok fazla itiraz ile onay sürecinde bekliyor. Ancak halihazırda onaylanması beklenen Karşıyaka, Bayraklı, Karabağlar ve Balçova Kentsel Dönüşüm Projeleri bulunmaktadır.

Bu şehirde hangi bölgeler değerleniyor? Yatırımcılar için cazip bölgeler neresi?

İzmir son yıllarda büyük firmaların merkezlerini taşıdığı cazibe merkezi haline gelmiş durumdadır. Özellikle trafik ve kalabalıktan kaçan büyük firmalar merkez ofislerini Bayraklı ilçesi sınırlarına taşımaktadırlar. Bayraklı ‘Yeni İzmir Ticaret Merkezi’ olarak tanıtılarak bölgede imar planları bu doğrultuda düzenlenmiş durumdadır. Bu nedenle de Bayraklı Ofisler Bölgesi diye bir lokasyon gelişim sürdürmektedir. Son yaşanan İzmir Depremi ardından bölgede tercih edilen eski ofis binalarının yıkılması her ne kadar talebi düşürse de prestijli ticari bina yoğunluğu bölgedeki değerleri her sene yukarı yönlü taşımaktadır. Konut fonksiyonlu gelişimin merkezi ise Karşıyaka, Narlıdere, Güzelbahçe ve Gaziemir ilçeleridir. Özellikle Karşıyaka, Narlıdere ve Gaziemir’de eski yapıların yerinde dönüşüm ile yenilerek pazarlanması, Güzelbahçe’de ise insanların şehrin gürültüsünden kaçma isteği bölgeye yatırım yapanları memnun etmektedir.

Konut fiyat artışı bakımından ilk sırada gelen ilçeler hangileri? 

İzmir’de düzenli olarak fiyat artışının yaşandığı ilçelerin başında Karşıyaka ve Gaziemir ilçeleri gelmektedir. Ancak pandemi ve İzmir Depremi’nin etkisinde bölge sakinleri müstakil ev taleplerini artırmıştır. Bu noktada TÜİK verilerinin de gösterdiği gibi özellikle kıyı şeridi olan Çeşme, Urla, Foça gibi ilçelerde talebe bağlı olarak konut fiyat artışı gerçekleşmiştir. Aydın ili sınırlarında Kuşadası ilçesi en çok fiyat artışının görüldüğü ilçedir. Denizli ili sınırlarında yerinde dönüşüm ile yenilenen merkez ilçesi olan Merkezefendi ilçesi fiyat artışında dikkat çeken yerleşim yerleri arasında gösterilmektedir. Turizm merkezi olarak bilinen Muğla’nın Bodrum ilçesi de son bir yılda inanılmaz değer artışının görüldüğü bir ilçe olmuştur.

Şehir merkezi ve diğer ilçelerdeki ortalama kira ve satış fiyatları hakkında bilgi verebilir misiniz?

İzmir merkez ilçelerinde konsept projeler çok yayılı haldedir. Konsept projelerde satış fiyatları ortalama 18.000 – 20.000 TL/m² aralığında iken kiralar da 7000 – 8000 TL/Ay aralığında değişmektedir. Bölgede orta gelir grubunun ikamet ettiği mülkler 4.000 – 5.500 TL/m² aralığında satış görürken kira bedelleri 1.800 – 2.500 TL/Ay aralığında değişmektedir. İzmir’de coğrafya problemi mevcut olup çevre ilçelerde satış ve kira bedelleri yarı yarıya düşmektedir.

Önümüzdeki yıllarda kira ve satış rakamlarında artış ortalaması ne olur ve ne kadar yükselir?

Normal şartlarda Ege Bölgesi ortalama %10 artışı karşılamaktadır. Ancak ülkenin gündemi, küresel ölçekte yaşanan olaylar 2020 yılında da olduğu gibi yüksek oranda artışlara sebep olabilmektedir.

Bölgenizde dikkat çeken ilçeler neresi?

Ege Bölgesi sakinliği ve özgürlüğü ve turizm yönündeki gelişimleri dikkat çekmektedir. Bu nedenle İzmir ilinde dikkat çeken ilçeler merkezde Karşıyaka, Balçova ve Narlıdere olurken kıyı şeridinde Foça, Urla, Çeşme ve Seferihisar’dır. Aydın’da Kuşadası, Muğla’da başta Bodrum, Datça, Milas, Marmaris ve Fethiye simgesel noktalardır.

Harmoni Gayrimenkul Değerleme olarak şehrinizde neler yapıyorsunuz? Şimdiye kadar hangi işlere imza attınız?

Bölgede yer alan konsept bir projenin pazar araştırması ve satış hız analizi, yine bölgede yer alan termik santral ve rüzgar enerji santrallerinin pazar değer araştırması analizleri tamamlanmıştır. Diğer yandan çok sayıda arsa/arazi, turizm tesisi, konut, dükkan ve ofis nitelikli gayrimenkul çalışması da tarafımızca tamamlanmıştır.

Konut satışları pandemi sürecinde ne şekilde etkilendi?

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ege Bölgesi’nde de pandemin ilk 2 ayı oldukça durgun geçti. Ancak haziran 2020’de yayınlanan ekonomik reform paketi ve paket içerisinde yer alan konut kredi düzenlemesi ile konut satışlarında ciddi artış yaşandı. Bu artış fiyatlara yansırken taleplerde düşüş yaşanmadan 3 ay süre ile İzmir Tapu Müdürlüklerinde uzun kuyruklar oluştu. Bu aşırı yoğunluk konut stoklarının erimesine sebep olurken bölgede yen inşaat faaliyetleri hız kazanmış oldu.

1986 doğumlu Murat Keçecioğlu Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliğini bitirdikten sonra 2013 yılında sektör ile tanıştı. Harmoni Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık AŞ’ye 2016’da dahil olan Keçecioğlu, ağustos ayından beri Ege Bölge Müdürü olarak hizmet vermekte.

 

Murat Keçecioğlu Ege Konut İzmir Gayrimenkul Değerleme Harmoni
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405