EVKA 3'e Yeni Bir Nefes Aldıracak Proje

EVKA 3'e Yeni Bir Nefes Aldıracak Proje
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Halkapınar'dan sonra metronun son durağı Evka 3’teki otobüs durak ve araç otopark alanının düzenlenmesi için açtığı ulusal mimari proje yarışması sonuçlandı. 25 Şubat Cumartesi günü Kültürpark'ta düzenlenecek kolokyumla birlikte yarışmada dereceye giren proje sahiplerine törenle ödülleri verilecek. 

Kente kazandırılacak mimari eserlerin yarışma yoluyla seçilmesi yöntemini benimseyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, Halkapınar “Ulaşım Entegrasyon Merkezi Mimari Proje Yarışması”ndan sonra bir yarışmayı daha sonuçlandırdı. Bornova Evka-3'te, metronun son durağı ile otobüs son durak ve araç otoparkının bulunduğu alanın “Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu” olarak yeniden tasarlanması amacıyla açılan mimari proje yarışması tamamlandı. Görsel ve işlevsel özellikleriyle bölgeye cazibe kazandırması hedeflenen projenin belirlenmesi için düzenlenen yarışmaya ilgi büyük oldu. Başvuruda bulunan 100 eserden 99'u uygun bulunarak değerlendirmeye alındı. 6'sı mansiyon olmak üzere toplam 9 eserin ödüle layık görüldüğü yarışmada Mimar Sıddık Güvendi (Ekip Temsilcisi), Mimar Barış Demir, Mimar Oya Eskin Güvendi, Peyzaj Mimarı Özge Dominguez Perez ve İnşaat Mühendisi Mehmet Ali Yılmaz'dan oluşan ekip birinciliği elde etti.

Yarışmada birinci olan projeye 80 bin TL, ikinciye 60 bin TL, üçüncüye 40 bin TL, dördüncü, beşinci ve altıncıya ise mansiyon ödülü olarak 30 bin TL verilecek.

Yeni Bir Yaşam Alanı Doğacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Evka-3 için açtığı proje yarışmasında, çevreye duyarlı ve çoklu ulaşımın (yaya, bisiklet, otobüs, raylı sistemler) teşvik edilmesi amacıyla “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik” kavramı öne çıkarıldı. Böylece aktarma istasyonunun taşıdığı aktif ulaşım imkanlarının kullanılmasının yanı sıra yaşam, eğlence ve öğrenme alanlarının tasarlanması da öngörüldü. Ayrıca Evka-3 Aktarma İstasyonu ile entegre ve tasarım alanını sınırlayan Cengizhan Caddesi boyunca 2 km’lik güzergah üzerinde güvenli bisiklet yolları oluşturulması hedeflendi. Bu nedenle yarışmacılardan çevre ve iklime duyarlı tasarım çözümlerinin yanı sıra aktif ulaşımı destekleyen, kolay erişilebilen, güvenli ve konforlu yaya bisiklet ağı çöz& uuml;mleri getirmeleri istendi. Yalnızca bir “Aktarma Merkezi” ve bununla entegre bir “Sosyal Merkez” projesi değil, aynı zamanda kentsel alan ve mahalle yaşamıyla bütünleşecek aktif kentsel bir çevre için gerekli önerilerin de geliştirilmesi beklentiler arasındaydı. Yapılacak “Sosyal Merkez ve Aktarma İstasyonu” İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne ait 21 bin metrekarelik araziyi kapsıyor.

Projelerin değerlendirilmesinde Mimar Cem İlhan'ın jüri başkanlığı yaptığı yarışmanın asil jüri üyeliklerini Mimar Devrim Çimen, Mimar Cem İlhan, Mimar Hüseyin Sinan Omacan, Mimar Didem Özdel ve İnşaat Mühendisi Deniz Alkan üstlendi. Mimar Orhan Ersan, Mimar Ülkü İnceköse, İnşaat Mühendisi Necati Atıcı yedek jüri; İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Buğra Gökçe, Şehir Plancısı Koray Velibeyoğlu, Mimarlar Odası Şube Yönetim Kurulu Başkanı Halil İbrahim Alpaslan, Peyzaj Mimarı Yeşil Alanlar Şube Müdürü Ayşe Gevrek Gözsoy ve Mimar Ömer Yılmaz ise Danışman Jüri Üyesi olarak görev aldı.

Büyükşehir Belediye EVKA3 İzmir Metro Durağı Mimari Proje Yarışma Ödül Töreni
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
01020304050607