Faizler İndi, Konut Sektörü Hareketlilik Bekliyor

Faizler İndi, Konut Sektörü Hareketlilik Bekliyor
Merkez Bankası’nın faiz indirimi sonrası kamu bankaları da adım attı. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank kredi faizlerinde indirime gitti. Konut faizleri 1.29’a kadar indirilince sektörde canlanma beklentisi arttı. Gayrimenkul sektörü temsilcilerine göre faiz indirimi ve kur hareketi konut satışlarını hareketlendirecek.

Merkez Bankası'nın politika faizini yüzde 18'den yüzde 16'ye düşürmesinin ardından 1 milyon üstü konutlarda kamu bankalarında aylık 1.43 olan faiz oranı 1.34’e gelirken, 1 milyon altı konutlarda aylık 1.37 olan aylık faiz oranları da 1.29’a indirildi. Bu karar sonrası gayrimenkul sektöründe hareketlilik bekleniyor.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, tüketicilerin kredi faizine karşı çok duyarlı olduğunu, faiz indirim hamlesiyle bekleyenlerin alıma geçeceğini söyledi. Kamu bankalarının yanında geliştirici firmaların da sağlayacağı ek avantajlar olacağını belirten Elmas, “Bir yandan kamu bankasının avantajı olacak. Diğer yandan firmalar da kendi içinde destekler adımlar atacak. Böylece hibrit bir modelle konut satışları artacak” dedi. Faiz kadar dolardaki yükselişin de konut piyasasını etkileyeceğini dile getiren Elmas, “Yastık altı birikimi olanlar, dolarda, altında ya da mevduatta olanlar bu dönemde faiz avantajını da kullanarak konuta yönelecek. Hatta faiz indirimi gelmeden dolardaki artış sonrası bunun sinyallerini almaya başladık. Geçen hafta sonu satış ofislerinde böyle bir hareketlilik oluştu” şeklinde konuştu.

Faizin Yüzde 1’in Altına İnmesini İstiyorlar

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım ilk etapta özellikle ikinci el konutlarda yeni bir alım dalgası beklediklerini belirtti. Durbakayım, “Gerek dövizde gerçekleşecek kâr satışları, gerekse düşük faiz indiriminin sağladığı avantaj yatırım amaçlı satışlarda artış sağlayacak” dedi. Faiz indiriminin birinci el konutlarına yansıması adına özel bir kampanyanın gerektiğini ifade eden Durbakayım, “Geçen sene olduğu gibi kamu bankaları ve Emlak Konut önderliğinde ve sadece birinci el konutları kapsayan faiz kampanyası, ekonominin dinamosu olan gayrimenkul sektörü için yeni bir can suyu olacaktır. Arzu ettiğimiz kampanya faizinin, geçen seneki gibi yüzde 0.64 seviyelerinde olmasını beklemiyoruz. Ama aylık bazda yüzde 0.99’un altında olması ve kampanya süresinin ise en az bir yıl olmasının süreklilik açısından daha verimli olacağını düşünüyoruz. Faizin yüzde 1’in altına inmesiyle birçok inşaat firması da bu girişime olumlu destek verecektir. Firmaların da bir miktar faizi sübvanse etmesiyle oran yüzde 0.80’e kadar düşebilir” ifadelerini kullandı. Durbakayım, faiz indiriminde özel bankaların da elini taşın altına koyması gerektiğini ekledi.

Fiyat Revizesi Olabilir

Faiz indirimi kararını değerlendiren Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği  (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, yerli alıcının özellikle borçlanarak konut almayı tercih ettiğini aktararak, “Ancak burada faiz oranlarındaki hassasiyet de önemli. Özellikle aylık yüzde 1’in altına düştüğünde piyasaya psikolojik etkisi oluyor ve alımkâr davranılıyor. Mevcut indirim için biraz izlemek lazım. Bugünden bir şey söylemek daha erken. Ancak piyasanın alım yönünde hareket etmesi için banka faiz indirimlerine ek biraz indirim yapılarak faizin yüzde 1’in altına çekilmesi gerekir” açıklamasını yaptı.

İstanbul Emlak Brokerleri Kulübü (İSTEB) Başkanı Ulvi Özcan ise normal koşullarda faizlerin indirilmesinin piyasada talebi artıran önemli bir unsur olduğunu söyledi. “Ancak dövizdeki hareketlilik ve belirsizlik içinde olduğumuz bu süreçte nasıl bir etki yaratacağını hep beraber göreceğiz” diyen Özcan, “Çünkü inşaat maliyetinin önemli bir kısmı dövize endeksli durumda. Dolayısıyla bu durum müteahhitlerin fiyat revizesini getirebilir. Daha önce bu durumu 2019 yılında yaşayarak gördük. Hem satış adetleri en yüksek seviyelere geldi hem de fiyatlar yukarı çıktı. Konut arz talep dengesiyle ilgili kalıcı çözüm nitelikli arsa üretmekten geçmekte ve bu durumda ancak kalıcı bir konut politikasıyla mümkün olabilecek. Dolayısıyla devletin bu konu ile ilgili konut politikası üretmesi ve TOKİ’nin yoğun bir şekilde uygulama örnekleri geliştirmesi gerektiğini düşünüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Ulvi Özcan Altan Elmas Konut İsmail Özcan Gayrimenkul Faiz Nazmi Durbakayım Banka
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405