Gaziantep Belediyesi Biyogazdan Elektrik Üretecek

Gaziantep Belediyesi Biyogazdan Elektrik Üretecek

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisinden sonra şimdi de biyogaz enerjisiyle elektrik üretmek için düğmeye bastı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, Türkiye’de bir ilki gerçekleştireceklerini belirterek, "Raylı sistemin ciddi bir elektrik gideri var. Belediyeye bağlı tüm tesislerin elektrik giderlerinde kullanacağımız bir tesis kuruyoruz. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 60'ını çözmüş oluruz. Belediye elektriğini kendisi üretecek" dedi.

Türkiye’de, yenilenebilir enerji kaynağı olan biyogazın önünün açık olduğunu söyleyen Şahin, şöyle devam etti, "Almanya'da yaklaşık yüzde 13 konutun ihtiyacı biyogazdan üretiliyor. Almanya’da toplam biyogaz üretimi 2.5 tane nükleer santralin karşılığına denk geliyor. Biyogazda var olan, herhangi bir madde üretimine ihtiyacınız olmadan hayvansal bir atıktan ürettiğiniz elektrik. Türkiye’de çok yeni, biyogaz derneği ile de ciddi çalışmalar yapıyoruz. Onların en çok sevindiği şey ilk kez devlet eliyle biyogaz tesisi kurulması. Sektör çok yönlü fakat Türkiye’de ciddi manada önü açık bir sektör. Türkiye’de ilk kez belediye ve kamu sektörü olarak bir biyogaz tesisi kuruluyor. Ciddi bir fabrika kuruyoruz."

Biyogaz tesisi ile üretilen gübreleri çiftçiler alışana kadar ücretsiz vereceklerini aktaran Şahin, tesisin elektirik ürettikten sonra atığının katı ve sıvı gübre olacağını kaydetti. Bunu Tarım Daire Başkanlığı ile beraber bir projeye dönüştürerek çiftçilere önce ücretsiz olarak vereceklerinin müjdesini veren Şahin, "Çiftçilerimizin sıvı gübreye alışma süreci biraz zor olacak, çünkü normalde alışılan katı gübre. Sıvı gübreye alışılınca bu gübreden daha çok verim alınabilecek. Gübrelerimizi ücretsiz vererek hem yaptığımız işi çiftçilerimize tanıtmış olacağız hem de sıvı gübreye alıştırmış olacağız. Belirli bir süre sonra burası bir ticari işletmeye döneceği için bir ücretlendirme olacaktır" diye konuştu.

"Güneş, Rüzgar Ve Biyogaz Enerjisi Üreteceğiz"

"Enerji ve yenilenebilir enerji bizim için ciddi anlamda bir değer" diyen Fatma Şahin "Güneş enerjisinde 1 MW'ını tamamladık. Rüzgar enerjisindeki sürecimiz de devam ediyor. Biyogaz kalmıştı onun için de projeleri hazırladık, Ankara’dan finansmanımızı aldık. Bu şekilde yenilenebilir enerjide üçünü de tamamlamış olduk. Bizim amacımız halka ve özel sektöre farkındalık yaratmak. Bir yandan da sosyal sorumluluk projelerimiz oluyorlar. Enerji üretmek elbette önemli ama bizden sonra özel sektöre geçmesi gerekiyor. Biz bir vizyon oluşturmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

"Hayvansal Atıkların Yüzde 40'ını Kullanıyoruz"

Hayvansal atıkların hepsinin kullanılabilmesi için özel sektörün de biyogaza yönelmesi gerektiğini ifade eden Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü, "Projemiz sayesinde tamamıyla geri dönüşüm sağlanıyor. Hayvansal atıklar gübre olarak değerlendiriliyor ama gübre olarak kullanılabilmesi için de öncelikle bir işlemden geçmesi gerekiyor. Biz bu işlemi tesisimiz ile sağlayacağız. Özellikle tavuk gübresi çok ciddi bir sorundur, tamamen çevre kirliliğine neden oluyor, o sorunu da çözmüş olacağız. Biz kurduğumuz bölgede hayvansal atıkların yüzde 40'ını kullanıyoruz. Yüzde 60'lık kapasite hala duruyor. Özel sektörün bunun farkına varması lazım, yüzde yüze ulaşmamız için onlarında bu işin içine girmesi gerekiyor."

Tesis hakkında bilgi veren Şahin, "Bütün çed raporlarımızı, enerji bağlantısı ile ilgili raporlarımızı aldık. İhalemizi yaptık, yeterince firma katılımı oldu, yeterli olan firma ile 13 milyon TL ile işi ihale ettik. Çalıştığımız firma işinde deneyimli olan bir firma o yönden kendimizi şanslı hissediyoruz. Onlar da bizimle aynı heyecanı paylaşıyorlar. En iyisini yapma çabası içerisindeyiz. Şu an temelleri kazdık, betonlarımızı döktük, yalıtımlarımızı yaptık, temeli döktük. İnşaat artık düzene bindi. Gelecek sene Ağustos gibi bitirmeyi planlıyoruz. Faaliyete girdikten sonra 1-2 ay deneme sürecimiz olacak sonra da elektriği basacağız" ifadelerine yer verdi.

"Tek Tek Besi Çiftliklerini Gezdik"

Projeye başlamadan önce ham madde ihtiyacını karşılayabilmek için çiftçilerle görüşüp anlaşma imzaladıklarını belirten Fatma Şahin "Bu proje başlamadan önce tek tek besi çiftlikleri gezdik. Çiftçimiz ile konuşmalarımızı yaptık, hepsiyle karşılıklı sözleşme ve protokol imzaladık. Ham maddeyi garanti altına almadan projeyi hayata geçiremezdik. Ön fizibilite süreci çok uzun sürdü, 1 sene bununla uğraştık. Hepsinin atıklarını topladık, testlere gönderdik kuru ve yaş ağırlıkları ve oluşabilecek metan gazı bilgilerini aldık." dedi.

"Üretilen Elektrik Raylı Sistemde Kullanılacak"

Türkiye’de belediyelere örnek bir proje olduğunu ifade eden Şahin üretilen elektriğin belediye için kullanılacağının altını çizerek," Bu enerjiyi öz tüketim olarak kullanacağız. 1 MW'lık başvurularda belediyenin giderlerini göstererek öz tüketim yapıyoruz. Raylı sistemin ciddi bir elektrik gideri var, belediyeye bağlı tüm tesislerin elektrik giderlerinde kullanacağımız bir tesis. Bu sistemle elektrik ihtiyacının yüzde 60'ını çözmüş oluruz. Belediye elektriğini kendisi üretecek" İfadelerini kullandı.

Mısır üretiminin önemsenmesi gerektiğine de dikkati çeken Şahin, "Benim en büyük hayalim çiftçiyi mısır üretimine yönlendirmek. Çiftçiye gübresini verdiğim zaman büyük bir katkıya dönüşecek. Tarım Daire Başkanlığı ile ortak bir projeye dönüştürerek tohumunu da verebiliriz" diye konuştu.

 

Raylı Sistem Gaziantep Fatma Şahin Elektrik Biyogaz
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
05060708091011