Gaziantep Kuzeyşehir’de 250 Bin Kişi Yaşayacak

Gaziantep Kuzeyşehir’de 250 Bin Kişi Yaşayacak
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şehitkamil’de yapımı süren Kuzeyşehir Toplu Konut Projesi’ni anlattı. 250 bin kişinin yaşayacağı bu yeni kentin Gaziantep’in gözbebeği olacağını dile getirdi.

Türkiye gayrimenkul sektörünü bir araya getiren, kamu ve özel sektör iş birliğiyle sektörü daha ileriye taşımayı hedefleyen, küresel ekonomi, dijital dönüşüm, gayrimenkulde sosyal etki ve şehirlerden bahsedilen RE360 Gayrimenkul Buluşması online olarak gerçekleşti.

Açılış konuşmasını Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptı. Fatma Şahin, Gaziantep’te hayata geçirilen Kuzeyşehir Projesi’ni anlattı. Türkiye'nin en büyük konut projesi olan 50 bin konutluk Kuzeyşehir projesiyle, şehirdeki konut açığını gidermeyi hedeflediklerini söyleyen Şahin, 8 bin 500 dönüme 250 bin nüfusun yaşayacağı yeni bir yaşam merkezi kuracaklarını anlattı. Fatma Şahin, “Kuzeyşehir Toplu Konut projesiyle modern yapılaşma ile geleneksel yaşam kültürü harmanlanacak.” dedi.

Fatma Şahin şunları dile getirdi: “Bir belediyenin en önemli görevlerinden biri insanlara çağdaş, refah seviyesi yüksek yaşam alanları oluşturmak Türkiye’nin en büyük konut projesi olarak gösterilen Kuzeyşehir Toplu Konut Projesi ile 250 bin kişinin bir arada yaşadığı, modern yapılaşma ile geleneksel yaşam kültürünü harmanlandığı ve yatay mimarinin desteklendiği bir projeyi hedefliyoruz. Kentin gözbebeği olacağını düşündüğüm projenin hayata geçirilmesiyle sanayi çalışanlarının uygun fiyatlarda konut sahibi olabilmesinin yanı sıra insanların yolda harcadığı zaman ve yakıttan tasarruf sağlanacak. Cami, manav, kasap, bakkal gibi geleneksel sokak yaşam unsurları korunacak”

Kuzeyşehir’de yaşayacak vatandaşların, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabileceklerini aktaran Fatma Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturacak. Yenilenebilir enerji kaynaklarımızın kullanımını kendi binalarımızda daha verimli olarak kullanmaya özen gösterirken, ayrıştırmaları, yeniden kazanan dönüşüm projelerini de aktif olarak uygulamaya devam ediyoruz.”

Kuzeyşehir Toplu Konut Projesi Hakkında

Gaziantep Şehitkâmil ilçesinde kurulan Kuzeyşehir’de ilk etapta 3 bin konut tamamlandı. Projede; cami, manav, kasap, bakkal gibi geleneksel sokak yaşam unsurları korunacak. Kuzeyşehir'de yaşayacak vatandaşlar, eğitimden sağlığa, sosyal yaşamdan ulaşıma, tüm fiziki ve sosyal ihtiyaçlarını kent merkezine gitmeye gerek duymadan karşılayabilecek. Mahallenin yeşil alanla çevrelenmesi, farklı ölçeklerde meydanların oluşturulması, araç yollarının sınırlandırılması, engellilerin kullanımını da içeren otoparklarla, ulaşım ağının ağırlıklı olarak yaya öncelikli ele alınması, projenin temel tasarım ilkelerini oluşturacak. Konutlar 4 katlı olacak, 2 artı 1, 3 artı 1 ve 4 artı 1 evleri içeren bir tasarım ortaya çıkacak.

Kuzeyşehir Gaziantep Toplu Konut Fatma Şahin
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
2728293031 0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31010203040506