Geleceğin Sakarya’sına Dev Proje: Akçay Barajı

Geleceğin Sakarya’sına Dev Proje: Akçay Barajı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından Pamukova Eskiyayla bölgesinde hayata geçirilen Akçay Baraj ve HES projesi, Sakarya Milletvekillerine tanıtıldı.

40 Milyon Metreküplük Kaynak

Akçay Baraj Projesi hakkında milletvekilleri ile teknik bilgileri paylaşan SASKİ Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, “Baraj gövdesinde çalışmalarımız sürüyor. Barajımız deprem bölgeleri için daha güvenli olan ön yüz beton kaplama kaya dolgu tipi bir gövdeye sahip olacak. Gövde yüksekliği 75 metreyi bulacak. Burada şehrimiz için yaklaşık 40 milyon metreküp su depolayacağız. Akçay Barajı’mızı besleyecek havza yaklaşık 20 kilometre kare. Barajımız maksimum seviyeye ulaştığında 860 dönümlük bir alanı kaplayacak. Önümüzdeki günlerde de gövdemizin çevresindeki toprak zeminde beton enjeksiyonuna başlayacağız. Sızmaları önlemek amacıyla toprak zeminde 70 metrelere varan geçirimsizlik perdesi oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

 

‘‘Enerji Üretimimiz Katlanacak’’
 

Proje ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Dr. Rüstem Keleş, “47 kilometrelik isale hattı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezimize, oradan da tüm şehrimize Akçay Barajı’nın suyunu ulaştıracağız. Proje kapsamında ihale hattı üzerine toplamda 12 megawatt kurulu güce sahip 3 adet HES inşa edeceğiz. Bu anlamda çok yönlü ve özgün bir proje olacak. Sakarya Nehri üzerinde bulunan HES’ten daha fazla enerji üreteceğiz. Bir taraftan Sapanca Gölü’nden temin ettiğimiz suyun büyük bir kısmını Akçay Barajı’ndan sağlarken bir taraftan da inşa edeceğimiz HES’ler ile yükseklikten faydalanarak şehrimiz için enerji üreteceğiz. Bu anlamda Türkiye’de ilk olacak” diye konuştu.

 

Şehrin Geleceği İçin 100 Milyonluk Yatırım

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Şehrimizin bugününe ve geleceğine 100 milyon değerinde dev bir yatırımı kazandırıyoruz. Bin metre rakımlı Pamukova Eskiyayla bölgesinde içme suyu anlamında Sapanca Gölü’müzü önemli ölçüde rahatlatacak alternatif yeni bir içme suyu kaynağı oluşturuyoruz. Akçay Barajı ile Sakarya’mız için yılda yaklaşık 40 milyon metreküp içme suyu potansiyeli oluşturacağız. Sapanca Gölü’nden yıllık olarak temin ettiğimiz 65 milyon metreküplük içme suyunun büyük bir kısmını enerji harcamadan, cazibe ile Akçay Barajı’ndan sağlayacağız. Eskiyayla bölgesindeki kar ve yağmur sularını baraj ile toplayarak inşa ettiğimiz 47 kilometrelik isale hattı ile şehrimizi, vatandaşlarımızın musluklarına ulaştıracağız. 75 metre yüksekliğe sahip barajımızın gövdesi önemli ölçüde tamamlandı. Akçay Barajı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak isale hattımızın da son kilometreleri inşa ediliyor” diye konuştu.

 

‘‘Türkiye’de Örneğiz’’

Açıklamalarının devamında Başkan Toçoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak şehir genelinde hayata geçirdiğimiz projelerle Sakarya’mızın dört bir tarafını su kaynakları ile çevreliyoruz. Gerçekleştirdiğimiz altyapı yatırımları ile şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına alıyoruz. Türkiye’de ilk defa bir yerel yönetim olarak baraj inşa ediyoruz. Sapanca Gölü’ne içme suyu bakımından alternatif oluşturmasının yanında enerjide üretilecek olması bakımında proje Türkiye’de örnek. Şehrimize Akçay Barajı suyunu ulaştırmak amacıyla inşa ettiğimiz isale hattı üzerinde İkramiye, Hacımercan ve Hızırilyas bölgelerine 3 adet HES kuracağız. Akçay Barajı ile şehrimize içmesuyu sağlarken enerji tüketmek yerine enerji üreteceğiz. İnşallah 2018 yılı içerisinde barajımızı tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

proje hidroelektrik sakarya baraj santral
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708