Gürle Cazibe Merkezi Olacak

Gürle Cazibe Merkezi Olacak

Yunusemre Belediyesi Gürle Mahallesi’nde hayata geçireceği projeyle bölgeyi cazibe merkezi haline getirmeye hazırlanıyor. OSB Kent Projesi için süreç hızla ilerlerken Tarım Köy ve Müze Köy için de düğmeye basıldı. Mahalleyi ziyaret eden Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, projeleri vatandaşa anlattı.

 

Yunusemre Belediyesi, kırsal alanda yaşayan vatandaşların çağdaş, planlı, sosyal donatısı olan konutlarda yaşayabilmesi için tasarladığı projelerden biri olan “Tarım Köy Projesi”, Gürle Mahallesi’nde de hayata geçirilmeye hazırlanılırken; Manisa’nın en eski köylerinden olan Gürle’de Müze Köy oluşturulması hedefleniyor. Mahalle halkını ziyaret eden Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya, Gecekondu ve Sosyal Konutlar Müdürü Hakan Yılmazbaş ve müdürlük yetkilileri projelere ilişkin vatandaşları bilgilendirdi. Mahalle kahvesinde gerçekleştirilen toplantıya İmar ve Şehircilik Müdürü Hakan Akgöl, Strateji Geliştirme Müdürü Orhan Güzel, Belediye Meclis Üyesi Gürkan Koyuncu, Yunusemre Kent Konseyi Başkanı Halil Arslan, Tarihçi-Yazar Ali Haydar Aksakal, Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala, da katıldı.

Gürle iç turizmin merkezlerinden olacak

Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi adına toplantıya katılan Yunusemre Başkan Yardımcısı Kaya, Türkiye’nin değişik bölgelerinde uygulanan projeyi Manisalılar’a kazandıracaklarını vurguladı. İlçeye 11 kilometre uzaklıktaki 700 yıllık köyü, Şirince, Nazarköy, Birgi gibi yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline getirmeyi hedeflediklerini anlatan Kaya, Tarım Köy ve Müze Köy projesinin şehir için önemine dikkat çekti.

Tarım Köy Projesi başlıyor

Kılıç Kaya açıklamasında, “Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Çerçi, Manisa’ya yakışır dev projeleri halkımızın hizmetine kazandırmak amacıyla gece gündüz çalışıyor. Örnek projelerden birisi olan Tarım Köy Projesi’ni de halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Projeyle ilgili 5-6 örnek mahallemizi belirledik. Uzun bir süre yer çalışması, taslak plan çalışması yaptık. Tarım Köy Projesi kapsamında kırsal alanda yaşayan insanlarımızın çağdaş, planlı, sosyal donatısını olan konutlarda yaşayabilmesi için uygulanan projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Gürle de projeye uygun örnek mahallelerimizden birisi olduğu için projeye buradan başlamak istiyoruz. Projeyle ilgili hazırlığımızı bitirdik. Müracaatımızı alıp, plan çalışmasını yaptık” diye konuştu.

Müze Köy Projesiyle tarih Gürle’de canlanacak

Yunusemre Belediyesi, tarihi 1300’lü yıllara dayanan Gürle ile 100-150 yıl öncesinin köy hayatını “Osmanlı döneminde şehzadelere gelir için ayrılmış doğanın içinde saklı bir cennet. Yeşillikler arasında, insanların kentle ilişkisini kesmediği bir yerleşim yeri. Gürle de, diğer köylerde olduğu gibi önemli nüfusunun şehre göç etmesiyle kısmen cazibesini kaybetti. Şehrin gelişmesine yönelik en büyük fedakarlığı yapan Gürle Köyü, tarihi geçmişi, doğal güzellikleri ve değirmenleri ile turizm potansiyelini hala taşıyor. Yakın zamanda Büyükşehir olan ve gelişme potansiyeli ile hala büyüyen Manisa şehir merkezinin piknik, rekreasyon ve aktivite alanı ihtiyacı buradan karşılanarak Gürle köyüne vefamızı ödeyebiliriz. “Gürleye Müze Köy” projesiyle Manisalıların ayağına getirdi. 1930’larda, 40’larda, 50’lilerde Anadolu’nun bir köyünde ne varsa, bu köyde de hepsi var. Gürleye Köyünün kapısı, camisi, çamaşırhanesi, okulu, bakkalı, köy evleri, su değirmenleri, asma ve kemerli köprüsü, köy kahvesi köyün içindeki yerini aldı. Ancak burası yaşayan bir açık hava müzesi. Bu yüzden de köyün özellikleri bununla sınırlı değil” diye konuştu.

Doğaseverler unutulmadı

Belediye Başkan Yardımcısı Kaya, bölgede asma köprü, zipline, at safari, pickup, atv, motokros turları, dağ-kaya tırmanışı, çadır kampı, paintball yapabilecekleri merkezlerin yer alacağı bir yer haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Toplantıda söz alan Tarihçi-Yazar Ali Haydar Aksakal, Gürle’nin tarihi geçmişi hakkında vatandaşları bilgilendirirken; Manisa Birlik Başkanı Mustafa Pala’da projenin ilin özellikle iç turizmini canlandıracağına vurgu yaptı.

Manisa Tarım Cazibe Merkezi Yunusemre
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607