"Gürpınar Siteler Bölgesi Kentsel Dönüşüme Hazır"

"Gürpınar Siteler Bölgesi Kentsel Dönüşüme Hazır"

Beylikdüzü Belediyesi, Gürpınar Siteler Bölgesinde kentsel dönüşüm için yürütmüş olduğu imar planı değişikliğini yürürlüğe soktu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 yıla yakın süredir herhangi bir karar alınmaması sonrası harekete geçen Beylikdüzü Belediyesi, “Vatandaşların can ve mal güvencesinin, sağlıklı ve nitelikli bir kentsel çevrede yaşam haklarının sağlanması amacıyla yasal çerçeve içerisinde gerekli tüm sorumlulukları” aldığını açıkladı.

Gürpınar Siteler bölgesinde kentsel dönüşümün gerçekleşebilmesi için ilk adım atıldı. Yaklaşık 30 hektarlık alanda, 15 bin civarında nüfusun yaşadığı Beylikdüzü Gürpınar Siteler Bölgesi’nde mevcut yapılar zamanla yıpranarak, fiziksel durumu itibariyle vatandaşların can ve mal güvenliği açısından ciddi riskler taşır hale gelmişti. Bölge halkının talebini göz önünde bulunduran Beylikdüzü Belediyesi de kentsel dönüşüm için harekete geçti.

Yürütülen çalışmaların aksaması üzerine inisiyatif alan Beylikdüzü Belediyesi, gelinen aşama ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Halihazırdaki yapılaşma durumuna karşın, 2010, 2011 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından onaylanan imar planlarında, bölgenin sorunlarını çözümleyecek herhangi bir karar geliştirilmemiş olması ve imar haklarının yaklaşık yarı yarıya düşürülmesi ile birlikte bölgede kentsel dönüşümün gerçekleşmesi olanaksız hale gelmişti. Bu gerekçeyle, 2016 yılının başlangıcı itibariyle Beylikdüzü Belediyesi, Gürpınar/Siteler’de sağlıklı, güvenli, yaşanabilir bir kentsel çevre oluşturulabilmesine yönelik kentsel dönüşümün gerçekleştirilebilmesi; fiziksel ve sosyo-ekonomik açılardan bölgenin yeniden canlandırılması amacıyla çalışmalara başlanmıştı. Belediye öncelikle, bölgedeki kentsel dönüşümün hangi yöntem ve araçlarla gerçekleştirilebileceğine dair analiz çalışmaları yaptı, bölgede yaşayanlar ve ticari işletmelerle birebir anketler gerçekleştirdi, vatandaşların mevcut sosyo-ekonomik durumu, kentsel dönüşüm ve planlama süreçlerinden beklentileri ortaya konuldu. Bu çalışmalar doğrultusunda da alana yönelik alternatif modeller geliştirildi. Katılımcı planlama süreçleri ve yapılan bilimsel analiz çalışmaları doğrultusunda bölgede sağlıklı ve yaşanabilir bir kentsel çevre oluşturulabilmesi için vatandaşların talepleri, kamu yararı, hakçalık ve şehircilik ilkeleri doğrultusunda imar planı çalışmaları tamamlandı.”

Gürpınar Kentsel Dönüşüm Beylikdüzü
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
3101 02 03040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011