Hangi Konutlar Kazandırır?

Hangi Konutlar Kazandırır?

Size ciddi bir maddi gelir kazandıracak evleri arıyorsanız şehrin geliştiği yöne doğru bakmalısınız. Bu yön genelde büyük kentlerde batıdır. Kentler batıya doğru gelişir ancak istisnaları da mevcuttur.

İki farklı açıdan bakılan bu konuya vakit ve getiri bağlamında ayrı cevaplar verilmekte. Gelecekte hangi konutların kazandırıp, kaybettireceğini öğrenmek için evleri zamanlama ile muhtemel getiri kanallarına göre incelemek gerekli.

Önünüzdeki konutlardan hangisinin gelecekte size maddi ve manevi değer kazandıracağını, hangisinin ise kaybettireceğini anlamak için öncelikle ihtiyaçlarınızı ve alım gücünüzü hesaplamalı, daha sonra ise evleri yeterinde araştırmalı ve doğru an geldiği zaman konutu satın almak için harekete geçmelisiniz. Eğer gelecekte size ciddi bir maddi gelir kazandıracak evleri arıyorsanız şehrin geliştiği yöne doğru bakmalısınız.

Bu yön genelde büyük kentlerde batıdır. Kentler batıya doğru gelişir ancak istisnaları da mevcuttur. O yüzden ilk hedef arsaların halen ucuz, ancak şehrin geliştiği tarafa dönük bölge olmalı. Dedelerinize ve babanıza “Zamanında şuradan neden bir arsa/daire almadınız?” diyerek üzüldüğünüz anları bir daha yaşamamak için şu an civarı bağ-bahçe olan ancak gelecekte kentin merkezi olacak evleri almak, maddi getiri bağlamından kazanmak isteyenlere göre.

Hangi Evi Almalıyım?

Bölgeye karar verdikten sonra diğer hedef alınacak evdir. Bu evin araştırmasını sadece emlak haberleri, yerel kaynaklar ve pratik gözlem ile değil TÜİK gibi kurumlar ile de yapabilirsiniz. Satın almak istediğiniz evin bölgesinde nüfus artmış mı, civarda projeler yoğunlaşmış mı gibi sorulara cevabı bu kurumdan alarak yatırım hedefinizi bir basamak daha yukarı çıkarabilirsiniz. Tek bir evi değil, aklınıza takılan her evi portfölyönüze alın. Evler belirlenip, eleme yapılıp final eve gelindikten sonra ise geriye bir kaç adım daha kalıyor. Bunlardan biri: Tapu.

Satın Almaya Karar Verdiğiniz Evin Tapusu ve Ruhsat Durumu Nedir?

Satın almayı kararlaştırdığınız evin tapusu bu işte önemli bir etken zira eğer tapuda muğlak noktalar var ise bu durum bankalar ve müteahhitler açısından güvenilir bulunmayabilir, eve değer biçilmemesine sebep olabilir. Tapunun kat durumunda ve projesinde sorun var mı yok mu diye ciddi bir inceleme yapmanız, bu süreçte Tapu ve Kadastro Müdürlükleri’ni mesken bellemeniz gelecek yatırımınızı garanti altına almak için oldukça mühim.

Ev Almayı Düşünüyorsanız Deprem Yönetmeliğine Dikkat!

Uzmanların açıklamalarına göre büyük depremler yakında olabilecek iken satın alacağınız evin deprem yönetmeliklerine göre inşa edilmiş olması, bu ortamda geleceğe dönük ciddi bir olumlu prim sağlar. Kentsel dönüşüm alanlarından alınacak evlerin getirisi ise ancak uzun vadede olmaktadır zira bu projeler kısa vadeye pek de hitap etmez ve teslim süreleri uzundur.

Konut Yatırım Gelir
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011