"İstanbul'da 50 Bin Riskli Yapı Var"

"İstanbul'da 50 Bin Riskli Yapı Var"
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İstanbul'daki kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin, "Riskli olarak 50 bin civarında bir yapıdan bahsedebiliyoruz, bağımsız birim olarak bakıldığında bu da 250 bin konut ediyor. Bütün bu çalışmaların hepsi, 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor" dedi.

Mehmet Özhaseki, belediye başkanlarıyla İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde ‘kentsel dönüşüm’ konulu toplantıda bir araya geldi. Toplantı, Zeytinburnu’da kentsel dönüşüm kapsamında iki yıl önce boşaltılan yedi katlı binanın 13 Ocak’ta çökmesinden bir gün sonra yapıldı

Toplantıda konuşan Mehmeh Özhaseki, İstanbul’daki 19 ilçede 13 milyon metrekarelik 48 bölgenin ‘riskli alan’ ilan edildiğini ifade etti. Özhaseki, “Riskli olarak 50 bin civarında bir yapıdan bahsedebiliyoruz, bağımsız birim olarak bakıldığında bu da 250 bin konut ediyor. Bütün bu çalışmaların hepsi 1 milyon 200 bin kişiyi ilgilendiriyor” bilgisini verdi.

15 Milyon Binanın Yarısı Yenilenmeli

Risk bağlamında Türkiye’nin de İstanbul’dan farklı olmadığına vurgu yapan bakan, yurttaşlara kira ve kamulaştırma yardımı olarak 1 milyar liranın üzerinde para harcadıklarını açıkladı.

Özhaseki, 1999 yılından önce yapılan 15 milyon binanın en az yarısının yenilenmesi gerektiğini bildirdi.

"Ürkmemek Elde Değil"

İstanbul’daki deprem riskine değinen bakan, “Ürkmemek elde değil” diyerek şunları söyledi: “1939’da Erzincan’dan başlayarak bir çizgi halinde İstanbul’a kadar uzanan bu hattaki depremler yaklaşık 60 yıl sürüyor. Gölcük depreminden de bugüne kadar 17 yıl geçmiş, her gün de risk artıyor. Bir başka özellik, bütün bu depremlerin 7 şiddetinde olması. Bilim adamları, büyük bir ihtimalle 2030 yılına kadar dört ayrı fay hattından İstanbul’da deprem beklendiğini söylüyorlar ve hepsinin de ortak kanaati, 2030’a kadar, yarın da olabilir, 2030’da da olabilir ve şiddeti de 7 civarında olacak.”

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da MÜSİAD Karabük Şubesi'nin 2'inci Olağan Kongresi’nde konuştu. Ceylan, deprem konusunda Türkiye'de yapılan çalışmaların yetersiz olduğunu belirterek, şöyle dedi:  "Çok acılar yaşadık, çok kayıplarımız oldu. Türkiye deprem bölgesinde bulunuyor. Bilim adamları ve akademisyenler özellikle Marmara bölgesinde 2030 yıllarına kadar yine bir depremle karşı karşıya kalma ihtimalimizin yüksek olduğunu ifade ediyorlar. Bu büyük depreme ve depremlere hazırlıklı olmamız gerekiyor. Hazırlıklı mıyız? Evet bazı çalışmalarımız var, yeterli mi? Yeterli değil. Türkiye'nin konut stoğunun önemli bir bölümünün yenilenmeye ihtiyacı var, güçlendirilmeye ihtiyacı var. Bakanlık olarak bizim tahminlerimize göre Türkiye çapında 7.5 milyon adet bağımsız bölümün yenilenmesi gerekiyor, depreme dayanıklı hale getirilmesi gerekiyor. 2-3 gün önce İstanbul'da boşaltılmış bir apartman aniden çöktü ve iki tane vatandaşımızı kaybettik maalesef. Buna benzer Türkiye'de deprem riski altında olan özellikle 2000 yılı öncesinde yapılmış konut stoklarından 7.5 milyonun yenilenmesi gerekiyor." 

7,5 Milyon Konut Dönüşmeli

Kentsel dönüşüm yasasıyla birlikte yeni çalışmaların yapıldığını vurgulayan Ceylan, 2012 yılında Kentsel Dönüşüm Yasası mevzuatının değiştirildiğini söyledi. Ceylan, şöyle konuştu: "Bu çerçevede bu 4.5 yıl içinde bu mevzuat çerçevesinde teşviklerle ve desteklerle Türkiye'de bir milyon civarında bağımsız bölüm, konut kentsel dönüşüm tarzında dönüştürülmüş bulunmakta. Yeterli mi? Kesinlikle değil. En azından 7.5 milyona ulaşmamız lazım. Bu bir milyon adet konutun dönüştürülmesi ne kadar insanı ilgilendiriyor, sadece 3 milyon kişiyi ilgilendiriyor. O açıdan bakanlık olarak kentsel dönüşüm mevzuatını yeniden ele alıyoruz, almak durumundayız. Özellikle kentsel dönüşümü teşvik edecek finansman sıkıntısında dar boğazlar yaşanıyor. Tabi ki bakanlık olarak devletimizin imkanlarıyla riskli yapıların dönüştürülmesi ve kentsel dönüşüm projelerine çeşitli finansman destekleri sağlamaya çalışıyoruz. Kira yardımları, vatandaşın yapmış olduğu dönüşüm projelerine faiz desteği, vergi, harç istisnaları gibi konularda destek olmaya çalışıyoruz. Ama özellikle bu alandaki ilk sermaye son derece önem arz etmektedir. Türkiye'nin de bu büyük dönüşüm projelerine ihtiyacı var"

Mehmet Özhaseki 7 İstanbul Deprem Kentsel Dönüşüm 5 Milyon Konut Mehmet Ceylan Riskli Bina
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011