Kayseri Turizmi İçin Yeni Başkandan İlk Adım

Kayseri Turizmi İçin Yeni Başkandan İlk Adım
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, Kayseri ve bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerinin yeni bir model ile dünya kamuoyunun gündemine getirileceğini açıkladı. Büyükkılıç, “Kapadokya bölgesi ve şehrimizdeki değerlerin Kayseri merkezli bir model ile yeniden ele alınması için kapsamlı bir çalışma yapılıyor.” dedi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, yoğun gündemi, ziyaretçi trafiği ve yatırımlarla ilgili aldığı brifinglerin yanında Kayseri ve bölgenin geleceğini yakından ilgilendiren bir büyük model üzerinde de çalışıyor. Başkan Büyükkılıç konuyla ilgili Çekül Vakfı Başkanı Prof Dr. Metin Sözen ile çalışma toplantıları yaptı.

Kayseri’yi tarihi ve doğal güzellikleri ile yeniden ele alan ve bütüncül bir bakış açısıyla değerlendiren çalışmayla ilgili ilk toplantı Büyükşehir Belediyesi’nde yapıldı. Başkanlık Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Memduh Büyükkılıç ve Prof. Dr. Metin Sözen’ın yanı sıra ilgili bürokratlar katıldı. Toplantıda, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcüman, Keykubatiye Sarayı kazı çalışmaları, sur içi kentsel düzenleme, Tavukçu Mahallesi 2. Etap, Kapalı Çarşı etrafı düzenleme ve restorasyonu yapılan Tarihi Meryem Ana Kilisesi gibi konularla ilgili açıklamalarda bulundu. Toplantıda Erciyes Teknopark Genel Müdürü Bilgin Yazlık da Koramaz Vadisi ile ilgili bir sunum yaptı.

Sunumları dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Kayseri ve bölgesinin tarihi ve doğal güzelliklerinin yeni bir model ile dünya kamuoyunun gündemine getirileceğini açıkladı. Büyükkılıç, “Kapadokya bölgesi ve şehrimizdeki değerlerin Kayseri merkezli bir model ile yeniden ele alınması için kapsamlı bir çalışma yapılıyor.” dedi. Büyükkılıç, Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve arkadaşlarının yapmış oldukları çalışmalarla bir yol haritası belirleneceğini ve çıkarılan bu yol haritasına göre hareket edeceklerini söyledi.

Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen de yaptıkları çalışmaların uzun yıllardır devam ettiğini; ancak son yıllarda büyük bir ivme gerçekleştirdiklerini dile getirerek, “Başkanımız Memduh Bey yanında çalışan bütün arkadaşlarımıza yetki verir ve çalışma ortamının sağlıklı yürütülmesi için moral değerlerini yükseltir. Bu yaklaşımdan çok güzel sonuç aldık. Biz Kapadokya bölgesini Kayseri merkezli bir model olarak dünyanın önüne çıkarmak istiyoruz. Tümüyle doğal, tümüyle tarih, tümüyle kültür mirası olan bir yerdeyiz. Parçalı bir şekilde bakılan bu bölge bütüncül bir bakışa geçiyor” dedi.

Prof. Dr. Metin Sözen, yapacakları çalışmada her kurum ve kuruluşa görev düştüğünü belirtti. 50 yıldır bu tür çalışmaların içinde olduğunu dile getiren Sözen, bu büyüklükte bir projeyi ilk kez gerçekleştireceklerini kaydetti. Çekül Vakfı desteğiyle Kayseri’deki tüm yer altı şehirlerinin, tarihi yapıların, kiliselerin resimlenerek tespit edildiğini dile getiren Sözen, Obruk Mağara Grubunun yapmış olduğu bu çalışmanın Uluslararası Avrupa Toplantısına götürüldüğünü kaydetti. Kayseri Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle büyük çerçeveye geçmek zorunda olduklarını ifade eden Sözen, “Havza boyutunda bakmazsak, parçalı bir durumda kaynaklar zayi olur ve sonuç almamız zor olur” dedi. Mimar Sinan ve diğer zenginliklerimizden de bahsederek, “Bu boyuttaki bir şehri UNESCO’ya götürürsek doğrudan doğruya gündemine alması lazım” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Sözen, “Biz parayı biliriz; ama kültürün paradan daha büyük olduğunu da biliriz demeniz lazım. Orta Anadolu’da ağırlığı çekecek merkez ancak Kayseri olur” diye konuştu.

Dünyada Eşi Benzeri Olmayan Koramaz Vadisi

Toplantıda Koramaz Vadisi ile ilgili bir sunum yapan Erciyes Teknopark Genel Müdürü Bilgin Yazlık, Koramaz’ın Türkiye’de, hatta dünyada eşi benzeri olmayan bir vadi olduğunu söyledi. Yazlık, doğal ve kültürel miras bakımından bu kadar zengin ikinci bir vadinin bilinmediğini kaydetti.

Vali Şehmus Günaydın da yaptığı konuşmada zenginliklerimizin daha büyük zenginliklere yol açması için daha fazla çalışmamız gerektiğini belirtti. Birlikteliğin sağlanması için niyetin ortaya konduğunu ifade eden Vali Günaydın, “İvedi olarak bir araya gelerek yeni bir yol haritası çizmemiz gerektiğini bu sunumla gördük. Bu birlikteliği sağlama adına niyetimizi ortaya koyalım. Çünkü zenginliklerimizin yeteri kadar ilimize ve bölgemize fayda sağlamadığını görüyoruz” diye konuştu.

Koramaz Vadisi Turizm Memduh Büyükkılıç Kayseri Çekül Vakfı
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
05060708091011