“Kentsel Dönüşüm Uzun Soluklu Bir Mücadele”

 “Kentsel Dönüşüm Uzun Soluklu Bir Mücadele”

Altındağ Belediyesi tarafından Önder Mahallesi’nde yıkılan bölgede, ilk inşaat için temel atıldı. Hak sahipleri ile müteahhidin anlaşması üzerine yıkılan bölge için planlanan, 11 katlı, 40 konut kapasiteli ve 6 adet dükkan kullanım alanlı apartmanın inşaatına başlandı.

Mahalledeki  ilk inşaatın temel atma töreni Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki’nin kurdele kesimiyle başladı. Önder Mahallesi’nde büyük bir yıkım çalışması gerçekleştirdiklerini ve  2 bin 150 kaçak yapının yıkıldığını hatırlatan Başkan Tiryaki, vatandaşlardan imar planına gelen itirazlar nedeni ile yapılaşmanın geciktiğini ancak bundan sonra çok kısa bir zaman içinde bu bölgenin dönüşeceğini ifade etti. Önder Mahallesi’nin yakın zamanda yeşil alanları, okulları, parkları ile modern binaların yükseldiği bir mahalleye dönüşeceğinin müjdesini veren Başkan Veysel Tiryaki, “Altındağ’da 2005 yılında başladığımız kentsel dönüşümün son halkası Önder Mahallesi. Önder Mahallesi’nde inşaatlar ilerledikçe Belediye yatırımları da artacak” dedi.

 Çok katlı kaçak gecekondu binalarının bulunduğu, 2013 yılında kentsel dönüşüm kapsamına alınan Önder Mahallesi’nde Altındağ Belediyesi hızlı bir şekilde 2 bin 150 binanın yıkımını gerçekleştirdi. Riskli alan ilan edilen bölgede, yer sahiplerinin itirazları ve müteahhitlerle anlaşamaması nedeniyle bugüne kadar inşaat yapılamıyordu. Altındağ Belediyesi bu alandaki problemlerin çözülmesi için büyük gayret sarf etti ve yapılaşmanın önü açıldı.

Mahalleli Kentsel Dönüşümün Tamamlanmasını Dört Gözle Bekliyor

Önder Mahallesi sakinleri yapılaşmanın başlamasını mutlulukla karşıladı. Kentsel dönüşüm alanının bir an önce tamamlanmasını dört gözle beklediğini söyleyen Önder Mahallesi doğumlu ve eczane sahibi Talat Bulut, “Benim de kentsel dönüşüm alanında arazim vardı. Birkaç yıldır inşaatların başlamasını bekliyorduk. Belediye’nin yatırımları da artacak. O yüzden arazimi hemen değerlendireceğim. Tamamlanan bölgelere dükkanımı taşımak istiyorum. Buradaki dönüşüm benim işimin büyümesini de sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Yapılaşmanın önünü açmak için halka ve müteahhitlere her türlü kolaylığı sağlayacaklarını dile getiren  Tiryaki, “1960’lı yıllarda Ulus’a, Siteler’e en yakın olan bu bölgede kaçak yüksek binalar yapıldı ve yıkım aşaması bizim için de zorlu geçti. Riskli alan olduğu için birçok sorunla karşılaştık. Kısa bir zamanda Önder Mahallesi’ni tüm Altındağ gibi modern yapıların yükseldiği bir yaşam merkezine dönüştüreceğiz” diye konuştu.

Konut Kentsel Dönüşüm Ankara Altındağ
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011