Kentsel Dönüşüme Özel Faiz

Kentsel Dönüşüme Özel Faiz

Kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini 2018’den itibaren hayata geçireceklerini belirten Başbakan Binali Yıldırım, “Harç muafiyeti yüzde 150’ye çıkarılacak” diye konuştu.

Kentsel Dönüşüm ve Stratejik Yaklaşımlar Kurultayı gerçekleşti. Etkinliğe Başbakan Binali Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile sektörün önde gelen firmaları katıldı. Başbakan Yıldırım, kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu belirterek, bu yönde sorunları gidermek amacıyla atılacak adımları anlattı. 2018'den itibaren kentsel dönüşüm için özel bir faiz tarifesini hayata geçireceklerini aktaran Yıldırım, sektöre müjde üstüne müjde verdi. Başbakan Yıldırım, "Vatandaşımıza evin dönüşümü yapacağı binanın metrekaresi kadar harç muafiyeti sağlıyoruz geri kalan bölüm içinse harç alıyoruz. Bu durum dönüşüm yapan vatandaşa yük getiriyor. Bu konuda çalıştık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harç muafiyetini yükseltme kararı aldı. Harç muafiyeti yüzde 150'ye çıkarılacak" dedi. Mülk sahiplerine yapılan ikamet yardımında ikamet bildirme şartının kaldırılacağını aktaran Yıldırım, "Gecekondu sahibi, kiracılar, tapusu olmayanlar ikametini belgelendiremiyor. Bu mağduriyeti gidermek için de mülkiyetini belgelendiremeyenlere de destek vereceğiz" diye konuştu.

Belediyelere Destek Artacak

Dönüşüm sürecinde vatandaşı yanlış yönlendiren kişilerin olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Mesela hileli hisse devriyle adresi yurtdışına taşıyorlar ve tebligat sorununa neden oluyorlar. Bunun altında da dönüşümün hızını kesmek gibi bir art niyet yatıyor. Artık kentsel dönüşümde elektronik tebligata geçeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm yapan belediyelere hem finans hem de kaynak desteği sağlayacaklarını belirten Yıldırım, şunları anlattı:

"Ayrıca belediyelerdeki bürokrasiyi azaltacağız. Plan, parselizasyon süresi ve dönüşüm alanlarında askı sürelerini kısaltacağız. Bina ve parsel bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçişi teşvik edeceğiz. Parsel bazlı destekleri de artıracağız. Kamu idareleri kendi aralarında işbirliği protokolüyle kentsel dönüşüm yapabilecek. Belediyelerimiz birbiriyle çalışabilecek."

Kentsel dönüşümün finansmanı için atılacak adımları açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, gerekirse kur riskine katlanıp, kredi alabileceklerini aktardı. Özhaseki, "Maliye Bakanımız ile konuştuk. Kentsel dönüşümün finansmanı için adımlar atacağız. Bu işin finansmanı için gerekirse Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası'ndan kredi kullanacağız. Kur riskini de biz kamu olarak üzerimize alacağız" dedi. Artık altyapısı olmayan, susuz, elektriksiz köy kalmadığına dikkat çeken Özhaseki, İller Bankası'ndaki fonun da dönüşüm için kullanılacağını kaydetti. Kentsel dönüşümde en büyük görevin belediyelere düştüğünü belirten Özhaseki, yerli ürün kullanarak dönüşümü sağlayan belediyelere sıfır faizli, 2 yıl süreyle kredi vereceklerini aktardı.

54 İlde 191 Dönüşüm Projesi

TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan da, kentsel dönüşümle ilgili son rakamları paylaştı. Son 14 yılda kentsel dönüşüm kapsamında yaklaşık 17 milyar liralık ihale yaptıklarını aktaran Turan, şunları söyledi:

"Şu anda 54 ilde 191 kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Bu kapsamda ihale ettiğimiz konut sayısı yaklaşık 140 bin. TOKİ'nin ürettiği konutlar içinde kentsel dönüşüm konutlarının oranı bu yıl ilk kez yüzde 38'e çıktı. Dönüşüm programıyla, kent merkezlerini sanayi sitelerinden arındırıyoruz. Önümüzdeki ay Diyarbakır 4. Sanayi Sitesi'nin ardından Aksaray Sanayi Sitesi'ni ihale edeceğiz."

Konut Yatırım Kentsel Dönüşüm Faiz Başbakan
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
30 310102030405
06070809101112
13141516171819
20212223242526
27282930010203
04050607080910