Kış Turizminin Gözdesi Palandöken

Kış Turizminin Gözdesi Palandöken
Kar, denince akla ilk gelen yerlerden birindeyiz bu hafta. Yaz - kış üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle adını duyuran kent Palandöken.

168 bin nüfusuyla, 700 kilometrekare yüz ölçümü olan Palandöken, Erzurum'un merkezini oluşturan ilçelerden birisi.

Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlerden düzenlenen uçak seferleri ile gelinen ve her geçen gün büyüyen Palandöken'de kayaktan kuş gözlemciliğine, paintballdan mağara gezilerine kadar farklı aktiviteler var. Bölgenin tadını sadece kış sporları ile çıkarmayacak, tarihi ve doğal güzelliklere hayran kalacaksınız. 2011 Uluslararası Üniversite Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmış muhteşem pistler, tarif edilmez dağ manzaraları ve büyüleyici bir coğrafya sizleri bekliyor.

Palandöken, Erzurum'un şiddetli karasal iklime sahip ilçelerinden biridir. Burası Erzurum şehir merkezinden bile daha soğuk oluyor. Yazın ortalama 34 dereceye kadar çıkabilen sıcaklıklar, kışın ortalama -28 dereceye kadar düşer. Yine karasal iklime bağlı olarak gece ve gündüz arasındaki günlük sıcaklık farkı da çok fazla. Yazı ayrı, kışı ayrı şehrin dağından karı eksik olmuyor. Sert kış şartlarıyla mücadele etmeyi öğrenmiş ilçe halkının misafirperverliği ise yaz sıcağı gibi içinizi ısıtıyor. 
Erzurum'un merkez ilçelerinden biri olan Palandöken'e, sadece kışın misafir olunmuyor. İlçede bulunan tarihin önemli isimlerin türbeleri yazın ziyaretçi akınına uğruyor. 

Erzurum merkeze bağlı bir yerleşim merkezi durumunda olması nedeniyle Erzurum'un tarihiyle paralellik göstermekte.

İlçede kış turizmi dışında bir de inanç turizmi var. Yaz- kış misafir alan Palandöken, Abdurrrahman Gazi, Pir Ali Baba, Kümbetli Ahmet Baba ve Maksut Efendi Türbelerini sınırlarında bulunduruyor. Özellikle, her gün yüzlerce kişinin ziyaret ettiği Abdurrrahman Gazi Türbesi inanç turizmi açısından büyük öneme taşıyor.

Abdurrrahman Gazi Türbesi

Abdurrahman Gazi, Peygamber Efendimizin ashabındandır. İslam Orduları Erzurum'u fethederken, Sancaktarı Abdurrahman Gazi'nin burada şehit olmuştur. Türbesi 1796 yılında  Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa'nın eşi Ayşe Hanım tarafından yaptırmıştır. Türbesi  Erzurum Kars yolu üzerinde  2.5 km. güney doğuda Palandöken Eğerli Dağı yamacındadır.  Yanındaki Abdurrahman Gazi Camisi ise 1847 yılında Erzurum Valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Türbe içerisinde 4.85 m. boyunda Abdurrahman Gazi'nin makam türbesi bulunmaktadır.  Türbe etrafından kaynak suları ile beslenen buz gibi suların aktığı çeşme ve mesire yerleri bulunmaktadır.

Kış Turizmi

Palandöken, coğrafi özellikleri, 5 ay boyunca kayak yapmaya elverişli yapısı, kar kalitesi, uzun pistleri ve tesisleriyle dünyanın sayılı kış turizm merkezlerinden biridir. Şehir merkezinin güneyinde 70 km uzunluğunda ve 25 km genişliğinde bir alanı kaplayan Palandöken Dağları, 1993 yılında Kış Turizm Merkezi ilan edildi.

Palandöken, Konaklı ve Kandilli kayak merkezlerinin bulunduğu Erzurum  buz salonları ve atlama kuleleri ile kış turizmine hizmet etmekte. Kar yağışının Ekim-Kasım aylarında kendini gösterdiği Erzurum'da, kayak mevsimi Kasım ayından itibaren başlamakta ve Nisan ayının sonuna kadar sürmekte. Palandöken, kaymaya olanak sağlayan "toz kar" özelliğini, ikliminden dolayı, bütün kayak sezonu boyunca sürdürmekte. İklim koşulları, kış turizmi yapılması açısından son derece elverişlidir. Yaklaşık 5 ay süren kış boyunca ortalama sıcaklık -5,-9 °C'dir.
Kış sporları ve kış turizmi hareketleri bakımından Türkiye'nin birinci derecede önemli ve öncelikli kayak alanları arasında yer alan Palandöken Dağları, serbest kayak ve kış turizmi hareketleri yönünden de uluslararası bir istasyon özelliği taşımakta. 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları'na ev sahipliği yapan şehir, Türkiye ve dünya kış turizminin yeni  cazibe merkezlerinden biri oldu.

Dünyanın en uzun ve en dik pistleri arasında yer alan Palandöken Kayak Merkezi, 2000 -3176 metre rakım farkına sahip. Alp disiplini ve snowboard için cazip pistlerin bulunduğu kayak merkezi; yamaç paraşütü, dağcılık, snowtube, paintball gibi farklı aktivitelere de olanak sağlamakta. Tüm pistlerde aynı anda yaklaşık 12 bin kişi kayak yapabilmekte.

Her seviyedeki kayakçıya hizmet verebilen Palandöken Kayak Merkezi'nde, 2 adet 5 yıldızlı, 1 adet 4 yıldızlı, 1 adet 3 yıldızlı ve bir adet de 2 yıldızlı otel bulunmakta.
Havaalanına 15 kilometre mesafede yer alan kayak merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı ise yalnızca 4 kilometre.

Erzurum'un Yemek Kültürü

Doğu Anadolu mutfağının klasik özelliklerine sahip olan Erzurum mutfağı, konuklarına zengin menüler sunuyor. "Palandöken'de ne yenir?" diye bir soru sormanız halinde uzun listeler ile karşılanırsınız bu yüzden. Her damak zevkine hitap eden Palandöken yemekleri, otellerin restoranlarında, kent merkezinde ve köylerde sizleri bekliyor.

Palandöken yemekleri bol baharatlı, etli ve sebzeli oluyor. Palandöken'de bembeyaz dağ manzarasına karşı yemek yemek farklı bir deneyim olabilir. Erzurum'a gelen herkesin mutlaka denediği bir lezzet var. O da: Cağ Kebabı. Tadına bakmayanın pişman olduğu bu yemek, keçi ve kuzu etinden yapılan bir çeşit kebap. Önceden terbiye edilen et yatık bir şişe geçiriliyor ve odun ateşinde pişiriliyor. Servisi, yine yöreye özgü lavaş ekmeği ile beraber yapılıyor.

Selçuklu ve Anadolu Beylikleri zamanında yapılan geleneksel lezzetlerden kadayıfın Erzurum'da "kadayıf dolması" olarak bilinen çeşidi, kadayıfın içine ceviz konularak yapılıyor. Bölgenin en önemli tatlılarından olan kadayıf dolması ceviz konularak sarılmış kadayıfların yumurtaya bulanarak tavada kızartılması, sonra da şerbetlenmesi şeklinde hazırlanıyor.

Erzurum'un Geleneksel Sofralarına Kurulun

Erzurum yemekleri sadece cağ kebabı ve kadayıf dolmasından ibaret değil. Doğu'nun bereketli coğrafyasından nasiplenen mutfaklarda birbirinden farklı yemekler hazırlanıyor. İşte o yemek ve tatlılar: "Herle aşı, soğan çorbası, ayran aşı, kesme çorbası, su böreği, sini ketesi, tatar böreği, hıngel, çiriş pancarı, şalgam çırtması, yumurta pilavı, çortutu pancarı, çeç pancarı, çaşır kavurması, borani, ekşili dolma,turşu dolması, keysefe, poğaç, hasıta, pestil çullaması, keleços, lalanga, lor dolması, kuzu kapama, lavaş, şükkar köftesi, zeytinyağlı elma dolması, sütlü et, şile"

 

Palandöken Erzurum Kayak Turizm Kış
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607