Mersin ve Kayseri’de Yapılar Dönüşümle Güvenli Hale Geliyor

Mersin ve Kayseri’de Yapılar Dönüşümle Güvenli Hale Geliyor
Mersin'in Akdeniz ilçesinde 416 konut ile iş merkezini kapsayan kentsel dönüşüm projesinde sona yaklaşıldı. Kayseri Kocasinan’ı ise daha modern görünüme çevirecek ve yapıları güvenli hale getirecek dönüşüm çalışmaları devam ediyor.

Mersin merkez ilçesi Akdeniz'de, Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) 2020 yılında Çay Mahallesi'nde hayata geçirilen "Yerinde Kentsel Dönüşüm Projesi"nin ilk etabı büyük ölçüde tamamlandı. 142 dönüm alanda 416 dairelik 20 bloktan oluşan projede, binaların kaba inşaatının bitirilmesinin ardından dairelerde ince işçilik çalışmaları yapılmaya başlandı.

Bünyesinde 36 iş yeri, 8 dükkan bulunan ticaret merkezi, okul, cami, otopark ve yeşil alanlar ile yöre halkı için tandır evleri barındıran projenin ilk etabı, çevre düzenlemesi ve dairelerdeki çalışmaların ardından tamamlanacak. Dönüşümün ikinci etabında da 262 daire inşa edilerek konut sayısı 678'e çıkarılacak.

Vatandaşlar Eski Evlerini Yenisiyle Takas Edebilecek

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak,  Akdeniz'in ülkenin en kalabalık ilçelerinden biri olduğunu, hem çarpık kentleşmeyi önlemek hem de vatandaşların modern yapılara kavuşmasını sağlamak için başlatılan 416 dairelik projenin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi.

Projede "yerinde dönüşüm" ilkesiyle vatandaşların içinin rahat etmesini amaçladıklarını vurgulayan Gültak, şöyle konuştu: "Burada farklı bir yöntem uyguladık. Çay Mahallesi'ndeki evlerin çoğu ruhsatlı değil. Yıllar önce yapılmış, çarpık kentleşmenin olduğu bir mahalle. Burada 1400'ün üzerinde konut var. Biz bu konutlarla anlaşmaya gitmektense TOKİ'nin rezerv alanı olan 142 dönüme konutları yapmaya başladık ve bitme aşamasında. Vatandaşlarımızla görüştük ve bu konutları sadece mahalle sakinlerinin alabileceği garantisini verdik. Onların kültürlerine ve örflerine uygun bir proje oluşturuldu. Tandır ekmeği pişirilecek alanlar bile mevcut."

2 Mahallede Daha Kentsel Dönüşüm

Mustafa Gültak, Çay Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm hamlesinin, Barış ve Bahçe mahallelerinde de devam edeceğini belirterek, "Barış Mahallesi'ndeki kentsel dönüşüm projesinin ihalesine 27 Ağustos'ta çıkılacak. TOKİ yetkililerinin, hak sahibi vatandaşlarımızla görüşmeleri devam ediyor. Projede çok önemli ilerleme kaydedildi. Hak sahiplerinin önemli bir kısmıyla sözleşmeler imzalanmış vaziyette. Projeyle, Barış ve Bahçe'de toplam 3,75 hektar alanda 415 yeni konut inşa edilecek." ifadelerini kullandı.

Kocasinan Daha Modern Görünüme Kavuşuyor

Kayseri merkez ilçesi Kocasinan’da dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Kentsel dönüşümü ve kentsel yenilemeyi imarsız yapıların çözüme kavuşturulması için yaptıklarını vurgulayan Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, dönüşüm projeleriyle ‘Yeni Kocasinan’a yakışır mahalleler kurarak, ilçeye yeni bir hüviyet kazandıracaklarını söyledi. Çolakbayrakdar, Kocasinan’ın birçok yerinde kentsel dönüşümün olduğunu belirterek, eski ve doğal afetlere dayanıksız olan yapıların projelerle daha modern yapılara çevrildiğini ifade etti. Kocasinan’ın daha modern bir şehir görünümü kazanması için dönüşümün gerekli olduğuna dikkat çeken Başkan Çolakbayrakdar, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yavuzlar Mahallesi, imarsız yapıların olduğu bir bölgedir. Bölgenin iyileştirilmesi ve ihtiyaçları çözebilmek için çalışma yürütüyoruz. Kentsel yenileme ve kentsel dönüşümle imarsız yapıları çözüme kavuşturuyoruz. Bu bölgede Lokman ve Tayfun Caddesi’nin açılabilmesi için dönüşüm gerçekleştiriyoruz. Bir bölgenin iyileştirilmesi ilk başta yolları, parkları ve sosyal donatılarıyla oluyor. Eğer ki bunlar yoksa 40 yıl kaldığı gibi kalıyor. Yavuzlar Mahallesi’nde 40 yıl önceki sorunları çözebilmek adına kentsel yenileme ve kentsel dönüşüm yapıyoruz. Birçok yerde yaptığımız dönüşüm ve yenileme çalışmalarıyla bölgenin çehresini güzelleştiriyoruz. Konum olarak şehrin en yakınından biri olan Yavuzlar Mahallemizi, Kayseri’ye yakışır bir şekilde değişim ve dönüşüm gerçekleştireceğiz.”

Kentsel Dönüşüm Akdeniz Kocasinan Mersin Kayseri
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405