Rize’de Dolgu Alanda Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Rize’de Dolgu Alanda Kentsel Dönüşüm Başlıyor
Rize kent merkezindeki kentsel dönüşüm çalışmaları 30 Ocak’ta başlıyor. Deniz dolgu alanında 70’li yıllardan bu yana yapılmış riskli binalar yıkılarak yerlerine yenisi yapılacak.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve TOKİ eliyle Rize şehir merkezinde yapılacak olan Kentsel Dönüşüm Projesi çalışmaları hakkında açıklamalar yaptı. Başkan Rahmi Metin, dönüşüm yapılacak alanın 1970’li yılların başlarında deniz doldurularak elde edilen bölge olduğunu söyledi. Metin, “23 dönümlük bir alanda deniz dolgusu üzerinde yapılan  yapılar, zamanla hem inşaat tekniği açısından hem uğradığı korozyonlar açısından ve yıllara sarih iki kat iken üzerine atılan yeni katlarla beraber hem statiğinde hem betonarmesinde ciddi anlamda yıpranmalar oldu. Bunlar alınmış numuneleriyle beraber de  ortaya konmuş  gerçekler. Rize’de  10-15 yıldır yıkılma tehlikesi konuşuluyor. Biz de bu hadiseler üzerine göreve geldikten sonra Çevre Şehircilik Bakanlığımızla burada bir kentsel dönüşüm yapılabilir, mevcut şehrin ana aksını ticaretin yüzde 30-40’ını oluşturan bu aks üzerinde yeni bir yapılanmanın gerektiğini defaatle söyledik.” dedi.

Rize’nin Çehresi Değişecek

Yapılan görüşmeler sonrası 23 dönümde yaklaşık  8700 metre kare üzerinde oturan 126 tane hem özel, hem Belediye Blokları alanı için ilk projenin hazırlandığını anlatan Başkan Metin şu detayları paylaştı:  “Üst katlarda elli bin metrekarelik bir inşaat alanı vardı. İşte bu yaklaşık otuz bin metrekarelere kadar düşüyor. Yani daha sadeleşip daha az yoğunluğu olan bir yapı stoğu orada olmuş olacak. Bu anlamda Rize’nin çehresini değiştirecek bir proje. İki bodrum katı olacak. Bunların biri yine dükkanların kendi bodrum katı olacak. Alt katta da şehrin ihtiyacı nispetinde otopark olmuş olacak. Tamamıyla 23 dönümlük alan da yayalaştırılmış bir alan olacak. Vatandaşlarımızı elimizden geldiğince memnun edebilmek için Çevre Bakanımız  sağ olsun gerek taşınma gerekse kira yardımlarında ve süre olarak da 500 günde bitirilmesi noktasında kararlar alındı. İnşaallah bu süre içerisinde binalar yapılıp hak sahiplerine teslim edilecek. Yapılacak binalar;  Doğu, Batı, kuzeyden güneye olma şekliyle kısmen değişiklikler oldu. Bu ayarlamalar da yine TOKİ tarafından çok güzel bir şekilde yapıldı. Ofis katlarının bölümünde deniz ve dağ cephesini  alt kat ve üst katı gören kendi içerisinde bir ahenk oluşturuldu. Şu anda da geçen hafta itibarıyla GEDAŞ yetkilileri buraya geldiler, onlarla beraber vatandaşımız geliyor nokta olarak ne kadar hakkı var, ne kadar alacak, metrekaresi eksiliyor mu? Eksiliyorsa onun parasını alıyor.  Artıyorsa onun borcunu farkını ödüyor. Böylece bütün yapı kurgulanmış oldu. Böylece, Rize’miz uzun yıllar boyu sağlamlığa sahip olabilecek içerisinde güvenle ticaretini yapabileceği binalara sahip olabilecek. Belki de bu binaların yapılış şeklide dış mimarisi de bundan sonra Ekrem Orhon Mahallesi ve benzer alanlarda yeni çalışmalar ve yatırımlara örnek bir proje olmuş olacak. Rize’nin çehresi bu binalarla beraber ciddi anlamda değişmiş olacak. 15 Ocak tarihine kadar herkes uzlaşmasını yapabilecek, 30 Ocak ta boşaltma ile beraber yıkım işlemi ve ilk kazmamız vurulacak. Blokların tümü Maliye bloklarından yıkıma başlanılıp aynı dönemde bitirilecek.”

 

Rize Rahmi Metin Kentsel Dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
25262728293001
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30310102030405