Saray, Termal Suyu ile Türkiye’nin Yeni Gözdesi Olacak

Saray, Termal Suyu ile Türkiye’nin Yeni Gözdesi Olacak

Saray, Tekirdağ'ın Karadeniz kıyısındaki tek ilçesidir, ayrıca Trakya'nın en büyük nehri olan "Ergene" Saray'dan doğmaktadır. Saray, Tekirdağ arasındaki uzaklık 78 km'dir. Saray'la İstanbul arasındaki uzaklık ise 120 km'dir. Çevresinde Çerkezköy, Çatalca ve Vize ilçeleri yer alır.

Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi ile göç almaya başlayan emekli şehri Saray, Karadeniz'e olan kıyısıyla yazın turistlerin uğrak yeri oluyor. Saray, son günlerde bulunan termal kaynak suyu ile başlayan termal tesis kurulumları ile gelecek yıllarda yaz kış termal turizm yapabilecek. Bulunan termal kaynak suyu, Selenyum Minareli açısından zengin, kurulacak termal tesislerle Saray, termal severlerin, gençleşmek isteyenlerin göz bebeği olacak gibi duruyor.

Termal su hakkında konuşan Saray Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “ Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğü'nün yaptığı arama sonucu, bölgemizde jeotermal kaynak su bulundu. Bulunmuş olan jeotermal kaynak suyumuz bin 500 metreden gelmekte ve belediyemizce kiralanmış, ihaleye açılmıştır. Bir jeotermal grubu ihaleyi aldı ve şu an işletmelerini kuruyor. Devre mülk ve termal otel kuruluyor. İhaleyi açan firma satış ofislerini kurdu ve satışlarına başladı. Trakya'nın ilk Türkiye'nin en büyük termal tatil köyü yapacaklar. Turizm açısından zaten şanslı bir beldeydik, termal suyumuzla bu şansımız ikiye katlanacak. Termal su sadece turizm açısından bölgemize kazandırmayacak aynı zamanda seracılık faaliyetlerini de arttıracak ve bölgemizin ekonomisi kalkınacak” ifadelerini kullandı.

Yüksek oranda selenyum minerali barındıran termal su, cilt hastalıklarının tedavisinde, gençleşmede kullanabilecek. Termal suyun bölgesinde Sarayı marka şehir yapacağını söyleyen Belediye Başkanı Nazmi Çoban, “Sanıyorum ki 3-5 yıl sonra Saray, sağlık turizminin ve termal tesislerin merkezi olacak. Çekim merkezi Saray olacak” dedi.

Gezilecek Yerler

Saray'ın termal suyuyla kaderi değişe dursun bugün nereleri gezilir, bir de onlara bakalım;

Ayas Paşa Camii:

İlçe merkezinde bulunan camii, 1539 yılında Sadrazam Ayaz Paşa tarafından yaptırılmıştır. Küçük bir yapıdır. Caminin avlusunda Kırım Hanlarının mezarları var.

Güneşli/Güneşkaya:

İlçe merkezinin 2 km batısında eski bir yerleşim yeri olan Güneşli'de çok sayıda tarihi eser bulunmuştur. Bu buluntuların, MÖ.5 bin ve 3 bin yıllarına kadar uzandığı anlaşılmıştır.

Laladere Mesire Yeri:

İlçe merkezine bağlı, Güngörmez köyünde, Saray-Kıyıköy karayolu üzerindedir. Ormanlık bölge, özellikle yaz aylarında ilgi çekiyor. Burada çocuk parkı, spor alanı, restoran ve büfe bulunuyor. Ağaç masa ve sandalyeler, oturma yerleri ile piknik yapmak için çok güzel bir yer.

Çamlıköy (Kastro) Ormaniçi Dinlenme Tesisleri:

Karadeniz kıyısındadır. Kıyıköy istikametinde gidilirken, bir süre sonra, yoldan sapılır ve 8 km'lik toprak bir yolla ulaşılır. 1988 yılında, Milli Park bölgesi olarak ilan edilmiştir. Karadeniz kıyısında, doğal bir plaj bunur. Bahçeköy deresi, buradaki koydan, Karadeniz'e  dökülüyor. Ayrıca Saray, Trakya bölgesinin, karaçam ormanlarıyla kaplı tek yöresidir.

Saray sadece yeşili ve maviyi bir araya getirmiyor, nesli tükenmekte olan "Akdeniz Fok"una da ev sahibi oluyor.

Bahçeköy-Kayınlı Dere-Sultansuyu Balaban Alabalık Çiftliği:

Tamamen ormanlık olan bu alanda, alabalıkların yetiştirildiği havuzlar var. Açık alanda, piknik masaları ve sandalyeler bulunan alanda ayrıca, bir de restoran bulunuyor.

 

Kent Ergene Termal Gezi Saray
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
05060708091011