Sarıyer, Dünyaya Örnek Oldu

Sarıyer, Dünyaya Örnek Oldu
Sarıyer Belediyesi, yeni açılan belediye hizmet binası ile dünyada bir ilke imza attı. Bu bina dünyanın ilk yeşil ve engelsiz kamu binası olarak literatürdeki yerini aldı. Sarıyer halkına kapılarını açacak olan 93 bin metrekarelik dev merkez yenilenebilir enerji sistemleri ve ‘engelsiz’ özelliği ile dikkat çekiyor.

İlçe genelinde yaklaşık 20 farklı noktada hizmet veren Sarıyer Belediyesi birimlerini tek çatı altında toplayan dev bina düzenlenen törenle hizmete girdi.  Yeni bina akıllı, engelsiz ve yeşil şekilde inşa edildi. Sarıyer Belediyesi Başkanlık Binası, Kültür Merkezi ve Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve İstanbul Boğazı ilişkili her şeyi kapsayan sunumların yapılacağı DEMOPARK ‘ı da içerecek olan Boğaz Müzesi, BREEAM sertifikalı – Yeşil ve Engelsiz Erişim özelliklerine sahip. ‘Yeşil Bina’ benzerlerine göre yüzde 30 daha fazla enerji tasarrufu sağlayacak.

Yeşil ve engelsiz yeni hizmet binası, modern yapısı ile hem belediyecilik anlayışına yeni bir soluk getirecek hem de vatandaşlara kolaylık sağlayacak.

450 Milyon Dolarlık Artı Değer

Yeni hizmet binası hakkında bilgi veren Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, binanın 450 milyon dolarlık varlığa sahip olduğunu belirterek, ilçe genelinde yaklaşık 20 farklı noktada hizmet veren birimlerini tek çatı altında toplanmasıyla büyük bir tasarruf sağlayacaklarını ifade etti.

Açılışta konuşan Genç, “Bugün açılışını yaptığımız Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası sadece Türkiye’de değil dünyada da bir ilk. Bunu gururla, ısrarla, bir mühendis olmanın gururuyla söylüyorum. Bu binanın temelinde bu çocukların sevgisi, Sarıyerlinin emeği, alın teri, parası var. Kendi öz bütçemizle ve akılcı harcamalarla kamu kaynağını en verimli şekilde kullanmış olmaktan gurur duyuyoruz. Bu gurur hepimizin duyurusuyla açılışına davet ettiğimiz hizmet binamız 33 yıl sonra tüm birimleri tek çatı altında topluyor. Bu sayede belediye hizmetlerinde hız artacak, ayrıca belediyemiz için büyük tasarruf olacak.” dedi.

İnşaat Mühendisi olan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in öngördüğü yapım ve kullanım özelliklerini de barındıran bina, ‘dünyanın yeşil sertifikalı bu büyüklükteki ilk kamu binası’ olma özelliğine sahip. Yapım ve kullanım süreçlerinde çok sıkı bir denetime tabii tutularak, tüm dünyada geçerli “Yeşil Bina” sertifikasına (BREEAM) sahip ilk kamu binası niteliğindeki Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası ve Kültür Merkezi, enerjisinin bir bölümünü kendisi üretiyor. Türkiye’nin en büyük yeşil binasında, su güneş enerjisiyle ısıtılıyor, yağmursuları 800 bin litrelik kapasiteye sahip depolarda arıtılıyor. Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor.

İnsan sağlığı ve doğal çevre üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirecek şekilde tasarlanan yeşil bina, kamu binalarından beklenen çıtayı da yükseltiyor. Sürdürülebilir arazi planlaması, su ve enerji, ekolojik malzeme kullanımı, hava kalitesi, atıkların kontrolü ve kirlilik gibi özellikleriyle Sarıyer Belediyesi’nin Ana Hizmet Binası, benzerlerine göre yüzde 30 daha fazla tasarruf sağlıyor.

Güneş Enerjisi ile Isınacak

Türkiye’nin Yeşil Bina özelliğinde olan en büyük binası kabul edilen Sarıyer Belediyesi Başkanlık Binası, Enerjisinin yüzde 10’unu kendi karşılayacak, Binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılacak. Yağmur suları 800 bin litrelik kapasiteye sahip depolarda toplanıp arıtılacak. Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan verilecek. 800 araçlık oto park kapasitesi ve toplu taşımaya yakınlığı ile de vatandaşın ulaşım sorununa da çare olacak.

Toplumun ve kamu hizmetlerinin kanayan yarası olarak bilinen ‘engelli’ vatandaşlara yönelik hizmet de yeni binada unutulmadı.Projesinin engelliler için hiçbir engeli bulunmayan bir bina olarak tescil edilmesi ve sertifikalandırılması için gerekli proje tasarım kriterlerinin uygulanması ile birlikte, bu sertifikaya yönelik kurumlar ile gerekli anlaşma ve sözleşmelerin yapılması çalışmalarına da başlandı.

Boğaz Müzesi ve Kültür Merkezi

Klasik belediyecilik mantığının dışına çıkılan merkezde sadece bürokratik hizmetler düşünülmedi. Kent ile özdeşleşen ‘İstanbul Boğaz’ı, DEMOPARK bünyesinde yer alan simülasyon sayesinde halk ile buluşacak. Diğer yandan 650 kişi kapasiteli Kültür Merkezi ve Türkiye’nin ilk Boğaz müzesi de İstanbullularla buluşacak. Çocuklar, gençler yaşadıkları kentin ve semtin tarihi ile aydınlanacak.

İnşaat aşamasında dahi rüzgâr ve güneşten yararlanılarak enerjisinin bir kısmının üretildiği binada, özellikle enerji ve su tüketiminde büyük tasarruflar ve çevre korumasına büyük katkılar sağlanmış.

Avantaj ve Özellikleri

•          Sürdürülebilir enerji performansı

•          Geri dönüşümlü malzeme

•          Gün ışığı alan ofisler

•          Daha verimli enerji ve su kullanımı

•          Alt yapı hizmetlerinde minimum kaynak kullanımı

•          Geliştirilmiş ve daha verimli çalışma ortamı

•          Kullanım ve işletme maliyetlerinde tasarruf

•          Personel ilişkilerinde ve hizmet kalitesinde artış

•          Bina içi faktörlerinde minimum hastalık riski

•          Tüm katlar için engelsiz erişim

•          Akıllı, yeşil, Ana Hizmet Binası (Bina mesai saatleri bitimi ve hafta sonlarında adeta uyuyan bir bina haline geliyor, enerji tüketimi en aza iniyor.)

•          Led aydınlatma, sensörlü  lavabo ve pisuarlar.

•          Binadaki su güneş enerjisiyle ısıtılıyor.

•          Kanalizasyona doğrudan gitmesi gereken su dışındaki lavabo suları, toplanıp arıtılarak rezervuarlara tekrardan veriliyor. Böylece su israfının önüne geçiliyor.

•          Binanın ısıtma ve soğutma sistemi bir odadan kontrol ediliyor.

•           İklim konforu gözetilen binada az sayıda açılabilir pencere bulunuyor.

•          Elde edilen enerji, tüketimin üzerine çıktığında, bu fazla elektrik satılabilecek.

Akıllı Bina Belediye Başkanı Şükrü Genç Sarıyer Belediyesi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
01020304050607