Şehzadeler'in "Dikmen Vadisi" Olacak

Şehzadeler'in "Dikmen Vadisi" Olacak
Bakanlar Kurulu kararıyla bazı yeni bölgeler riskli alan ilan edilerek kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamına alındı.  Resmi Gazete’nin 13 Kasım tarihli sayısında yayımlanan kararlara göre; İzmir’in Çiğli ilçesine bağlı Güzeltepe Mahallesi, Kayseri’nin Kocasinan ilçesine bağlı Beyazşehir Mahallesi, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesine bağlı Hoca Ahmet Yesevi Mahallesi sınırları içerisinde kalan bazı belirli alanlar kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı kapsamına alınırken; İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesine bağlı Yıldıztabya Mahallesi 1. Kısım ve Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Bayındırlık, Gediz, İshak Çelebi, Kocatepe ve Dilşikar köy ve mahalleleri arasındaki sınırlar içerisinde kalan alanlar da riskli alan olarak ilan edildi.

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, uzun zamandır üzerinde çalışılan projenin Bakanlar Kurulu’nda onaylanmasının ardından bir açıklama yaptı.  Şehzadeler’de kentsel dönüşüme tabii olacak mahallelerin çok eski ve çarpık bir yapılaşma içerisinde olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Çelik şöyle konuştu: “Şehzadeler, eski yapıların oluşturduğu bir ilçe. Birçok imar sorunlarını, çarpık yapılaşma sorunlarını içerisinde barındırıyor. Göreve gelir gelmez bu sorunları çözüme kavuşturmak için büyük bir çaba sarf ettik. İshak Çelebi ile Dilşikar Mahallesi’nin bir kısmı, Gediz, Kocatepe, Bayındırlık Mahallelerinin tamamı çarpık yapılaşmalar ve ömrünü yitirmiş gecekondularla dolu. Yıkılma tehlikesi yaşayan bu gecekondular bir afet riski altında. Acil durumlarda Ambulans ve İtfaiye’nin girebileceği sokaklar yok. Temizlik hizmetleri veren birimlerimiz çöpleri toplamakta büyük zorluk çekiyorlar. Bu mahallelerde yaşayan tüm insanlar bizim vatandaşlarımız. Spil Dağı’nın etekleri hem sağlıksız şartlarda yaşam sürdürülen bir merkez, hem de şehrimizin görüntüsünü bozan Büyükşehir olmuş Manisa’mıza yakışmayan bir görüntü vardı. Bununla ilgili olarak göreve geldiğimiz gibi bu mahallelerle ilgili olarak çalışmalara start verdik. Öncelikli olarak bu alanı nasıl dönüştürebiliriz ile ilgili çalışmalar yaptığımızda 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Yerlerin Dönüşümü Hakkındaki Kanun kapsamında burada bir dönüşüm projesi hazırladığımızda, hem çok daha hızlı bir dönüşümü sağlayabileceğimiz, hem de vatandaşlarımız mağdur olmadan, en çok da vatandaş lehine hakları barındıran dönüşüm sisteminin bu sistem olduğunu tespit ettik. Bu yasa kapsamında bölgede uzun bir çalışma yaptık. Bütün evlerin analizleri yapılarak metrekareleri tespit edildi. Hane sayıları ve yaşayan nüfusu tespit ettik. Tüm bunları barındıran sağlam ve kapsamlı bir dosya hazırlayarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teslim ettik. Bakanlık’ta dosyamız büyük bir titizlikle incelenerek eksikliklerin giderilmesi için tarafımıza bilgi verildi. Bizler de gereken eksiklikleri gidererek dosyamızı tamamladık. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra dosyamız değerli Bakanımız Mehmet Özhaseki’nin imzası ile Bakanlar Kuruluna gönderilmişti. Projemiz Resmi gazetede bugün itibarı ile yayınlanmıştır. Bakanlar Kurulu, bizim belirttiğimiz bölgenin dönüşümü ile ilgili riskli alan ilan edilmesine karar verdi”

Proje 4 Aşamada Tamamlanacak

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 4 aşamada tamamlanacağını ifade eden Başkan Çelik, “Adı geçen alan 365 dönümlük bir alan. Bu alan içerisinde 1907 adet yapı bulunuyor. Yine bu alanda 6820 vatandaşımız yaşıyor. Biz proje alanına ilişkin gerçekleştirilen analizlerin hepsini tamamladık. Bunları yaparken çok ciddi bedeller ödedik ve çok zamanımızı aldı. Bundan sonra ki kısımda riskli alan için Bakanlıktan Belediyemize yetki devri talebinde bulunacağız. Bunun hemen ardından bakanlık desteği ile projemizin ihaleye açılmasını sağlayacağız. Ardından da projenin tamamlanması ve uygulanmaya başlaması süreçleri başlayacak. Proje uygulama takvimi de 4 aşamadan oluşacak. İlk aşama hali hazır haritaların üretilmesi ve jeolojik etütlerin hazırlanmasından oluşacak. İkinci aşamada ise mevcut durum analizi hak sahipliliği tespiti, gayrimenkul değerleme stratejiler ve dönüşüm modelinin üretilmesini ele alacağız. Üçüncü aşama da mastır planının hazırlanması, imar planının taslaklarını hazırlanması, kentsel tasarım projelerinin hazırlanması mimarlık, mühendislik uygulama projelerinin hazırlanması, tanıtım ve organizasyon hizmetlerini yapacağız. Dördüncü aşamada ise hak sahipleri ile uzlaşma sürecini gerçekleştireceğiz. Bu çalışmaların ardından bu alanlarda inşaat çalışmaları başlamış olacak. İnşaatlarla ilgili olarak ta bu zamana kadar Başbakanlık TOKİ ile görüştük. TOKİ bu alanda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili olarak çözüm ortağı olmak için hazır. TOKİ ile birlikte bu alanda çok daha hızlı bir dönüşüm gerçekleştireceğimizi düşünüyoruz. Bunu dışında özel sektörle de bu dönüşümün yapıla bilme olanakları var. Bunu da süreç içerisinde halkımız ile görüşerek netleştirmiş olacağız” diye konuştu.

Başkan Çelik’ten Dikmen Vadisi Örneği

Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilmesinin Şehzadeler ilçesi için büyük önem taşıdığını ifade eden Başkan Çelik, “Bu çalışma ile önemli bir badireyi atlatmış bulunuyoruz. Bir ilçe belediyesi ölçeğinde böylesine geniş bir alanda böylesine önemli bir projenin Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmış olması ilçemiz adına son derece önemlidir. Bakanlıktan yetki alarak bu alanda bir rezerv alanı oluşturma gibi bir durumumuz olacak. İnşallah orada yaşayan, yıllarca o mahallerin çilesini çekmiş olan son derece olumsuz koşullarda yaşam mücadelesi veren tüm vatandaşlarımız hak sahibi olarak modern, çağdaş konutlara kavuşmuş olacaklar. 6306 sayılı yasanın bir özelliği de hazine arazisi üzerinde arazisi bulunan vatandaşlarımız da burada hak sahibi olabilecekler. Tüm hak sahipleri ile gerekli görüşmeler yapılarak herkese çeşitli alternatifler sunulacak. Bizim isteğimiz hiç kimsenin mağdur olamaması yönündedir. Çok iddialı plan ve proje taslaklarımız var. Bunlarla ilgili uzun zamandır çalışmalar yapıyoruz. Bunlar ileriki süreçlerde netleşecek. Ama ben inanıyorum ki Ankara’nın Dikmen Vadisinden daha güzel bir projeyi Şehzadelerimize kazandırmış olacağız. Şehrimize bir değer katmış olacağız. geniş rekreasyon alanları, sosyal donatı alanları, güzel yolları ve geniş caddeleriyle şehrimize, Manisa’mıza ciddi bir katkıda bulunmuş olacağımıza yürekten inanıyorum.  Rabbim sağlık ve afiyet içerisinde bu çalışmalara başlamayı da hepimize nasip etsin. Bütün aşamaları bir, bir kat ederek hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. Bakanlar Kurulunda alınmış olan bu kararın tüm halkımıza, Manisa’mıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

ömer faruk çelik şehzadeler Kentsel dönüşüm
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293001020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
02030405060708