Tarım,Turizm,Sanayi Kenti: Çiftlikköy

Tarım,Turizm,Sanayi Kenti: Çiftlikköy
Yalova'ya bağlı Çiftlikköy hızla gelişen bir ilçe. Yakında açılması planlanan yeni organize sanayi bölgeleriyle nüfusunun artması pek muhtemel. Burada yerleşik nüfus 35 binden biraz fazla. Ama yazın burası çevre illerden yazlıkçıların gelmesiyle 250 bin kişinin yaşadığı dev bir ilçeye dönüşüyor.

Yalova'nın en büyük ilçesi olan ve "gidilecek yerler" listelerinde sıralaması hızlıca yükselen Çiftlikköy, il merkezine 5 km. uzaklıkta.  Yalova-İzmit karayolu üzerinde bulunan ilçe, Yalova'nın doğusunda, Marmara denizinin güneyinde, Karamürsel ilçesinin batısında yer almakta.Çiftlikköy dağları, denizi, kumsalı ve şehriyle tam bir denge oluşturuyor. Yazları sıcak olan hava kışın yumuşak ve yağışlı geçiyor. Verimli toprağı ile dört mevsim tarım yapabilirken, sanayisiyle giderek gelişiyor ve göç alıyor. Çiftlikköy'de birkaç saat geçirdikten sonra sadece tatil için gezilecek değil, yaşanacak bir yer olduğuna karar verebilir ve dengenin bir parçası olabilirsiniz.

Çiftlikköy'de Eğlenmeden Yaşamak Yok

Çiftlikköy, konumu açısından tam bir yol üstü şehri. Gebze-Eskihisar arabalı vapurlarını kullananlar ya da Osmangazi Köprüsü'nden geçenler mutlaka bu ilçeden geçmek durumunda.Yol üzerinde çok çeşitli lokantalar, "kendin pişir kendin ye", "piliç çevirme" tipi restoranlar, tatlıcı ve lokumcular, hediyelik eşya satan marketler, yüksek bir kalite seviyesine sahip olan sera ve saksı çiçekçileri mevcut. Ha "ben geçerken uğramayacağım, kalıcıyım" diyorsanız, şehrin merkezinde ve sahil şeridinde de damak zevkinize uygun pek çok restoran bulabilirsiniz.  Sahil Mahallesi'nde, deniz kenarı boyunca uzanan Sahil Yolu çevresinde, birçok cafe, bar ,türkü evi, çay bahçesi ve lokanta bulunmakta. Ayrıca, akşam üstleri kurulan gecenin geç saatine kadar açık olan standlardan, çok çeşitli hediyelik eşya bulabilir, evinize küçük hatıralar taşıyabilirsiniz.

Bizden Size Küçük Bir Tavsiye

Kumsalın denizle birleştiği, dalgaların huzuru getirdiği sahile uğramandan şehirden ayrılmayın. Sahil şeridinde şöyle bir yürümeye başlayın, ne kadar ileri gittiğinizi fark etmeyeceksiniz bile. Madem sahile indiniz o zaman, bir site içinde şu an kalıntıları bulunan Helenopolis'ten kalma Kara Kilise'ye bir uğrayın. Helenistik dönemden kalan bu yapı, 6 yy'da hamam, 8 ve 9. yy arasında da kilise olarak kullanılmış. Bazı kaynaklara göre ise Roma döneminden kalan bu yapının su mimarisi olduğu söyleniyor, işte bu yüzden görüp bu kararı siz verin.

O kadar yürüdünüz, biraz soluklanalım. Sahil şeridi boyunca onlarca kafe ve bank var hiç olmadı kumsal var ama hiçbiri bir Engelsiz Kafe değil. Oturun bir çaylarını için ve denizin keyfini çıkartın.

Şimdi biraz da ekonomik yapısına dikkat çekelim. İlçede toplam nüfus 35.628'dir. Nüfusun 28.787'si ilçe merkezinde, 6.841'i köylerde yaşamakta. Vatandaşların büyük kısmı tarımla geçimini sağlıyor. Yalova'da olduğu gibi burada da çiçekçilik ve kivi yetiştiriciliği ön plana çıkıyor.

Çiçekçilik

İlçede 338 dekar alanda açık ve serada süs bitkisi yetiştirilmekte. Çiftlikköy merkezde, 13 çiftçi 119 serada, Kılıç Köyü'nde 11 çiftçi 96 serada, Laledere Köyü'nde 28 çiftçi 219 serada iç mekan çiçekçiliği ve Taşköprü Belediyesi'nde 8 çiftçi 45 serada dış mekan çiçekçiliği olmak üzere, toplam 60 çiftçi tarafından 479 sera ile yetiştiricilik yapılmakta. Yetiştirilen çiçekler, başta İstanbul ili ve yurt dışı olmak üzere, büyük miktarda süs bitkisi olarak, toptan çiçek satışı şeklinde gerçekleşmekte.

Sanayi

Ülkemizin önde gelen ve Yalova ilinin can damarı sayılabilecek sanayi kuruluşlarının büyük bir kısmı, Çiftlikköy'ün Taşköprü Beldesi ile Denizçalı Köyü sınırları içinde bulunmakta.Akrilik kimya ve tekstil sanayinin önde gelen kuruluşlar ilçede faaliyet göstermekte. Taşköprü Beldesi sınırlarında, 160 dönüm arazi üzerine kurulmuş bulunan Yalova Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi Başkanlığı Küçük Sanayi Sitesi'nde 209 dükkanda, 564 kişi çeşitli meslek dallarında faaliyetlerine devam etmekte. Ayrıca fason mal olarak tekstil üretimi yapan çok sayıda atölye, köylere kadar yayılmış, başta ülke ekonomisi olmak üzere, Yalova ili ekonomisine de büyük katkı sağlamakta. İlçede, yazlık sitelerin bulunması ve ikinci konut alanı olması nedeni ile; eğlence ve hizmet sektörüne yönelik tesisler mevcut.

Turizm

İlçe doğal güzellikleri yönünden oldukça zengin olması nedeniyle, turizm alanında yapılacak yatırımlar ve başarılı bir tanıtım ile turizm bölgesi olmaya adaydır. Çiftlikköy, ikinci konut alanı olarak yerli turizme yönelik bir istihdama sahiptir. Yazları nüfusu 250.000'lere ulaşmakta. Sahilde bulunan plajı ve Çiftlikköy Belediyesi Dinlenme Tesisleri (Mokamp Tesisleri) ile halka hizmet verilmekte. Ayrıca, Taşköprü Beldesi'nde turistik yer olarak, Elma-Kent Turistik Tesisleri bulunmakta.

Tarihine Bakalım

Çiftlikköy'ün geçmişi oldukça eskiye dayanır. Yörenin bilinen ilk adi Pylai'dir. Yörede, Helenistik Çağ'dan Bizans Çağı'na kadar çok sayıda ve değişik zamanlara ait yazıt ele geçirilmiş. Adına ilk olarak 4. yüzyılda rastlanmakta. 1. yüzyılda, bugünkü Hersek Köyü'nün yanında önemsiz bir yerdi. Justinyen devrinde Hersek-İznik yolu önem kazanınca, Pylai kenti de büyük gelişme göstermiş. 1097 yılında 1. Haçlı Seferi'nde, Latin ordularının bir kısmı buradan geçmiş. 1146'da Manvel Komnenos birtakım Hıristiyan göçmenleri Pylai'ye yerleştirmiş. Çiftlikköy, eski Roma İmparatoru Büyük Konstantin'in annesi Helena'nın doğduğu ve adını verdiği Helenapolis şehrinin bulunduğu yerdir. Köydeki Kara Kilise kalıntıları, Helenapolis'in kalıntılarıdır. 93 harbinden sonra Bulgaristan'ın Şumnu kasabasından gelenler tarafından iskan edilen bölgeye, 1923'ten sonra Kafkasya'dan gelenler yerleşmiş. Çiftlikköy adı, 1932 yılında, Atatürk tarafından verilmiş. Eski adi Kadı Çiftliği böylece kaldırılmıştır.

Tarım Yalova Çiftlikköy Turizm Sanayi
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607