Tortum Gölü Turizme Kazandırılacak

Tortum Gölü Turizme Kazandırılacak

Erzurum’un “sakin şehir” statüsündeki Uzundere İlçesi’ndenki, Tortum Gölü  yarımadası, hazırlanan 9 milyon liralık proje ile uluslararası turizme kazandırılacak.

Uluslararası Sakin Kentler Birliği’nce Türkiye’nin 11. sakin kenti seçilen Uzundere, Tortum Şelalesi, Tortum Gölü ve Yedigöller’in yanı sıra tarihi kiliseleri, köprüleri, yemyeşil yaylaları ve ormanlarıyla doğa tutkunlarının ilgisini çekiyor. İlçede yüzlerce kuş ve bitki türünü barındıran Tortum Gölü’nün eşsiz manzarasının keyfini sürmek için yazın yöreye gelen turistler, göldeki yarımadada karavan ve çadırlarıyla konaklıyor.

Turistlerin bu ilgisini değerlendirmek ve bölgedeki turizmi canlandırmak için çalışma başlatan Uzundere Belediyesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıkları Genel Müdürlüğünden aldığı ödenekle proje hazırladı. Proje ile yarımadada ve çevresinde birçok turistik mekan yapacak olan belediye, böylece Tortum Gölü’nü uluslararası turizme kazandırmak istiyor.

Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, yaptığı açıklamada, göldeki yarımadanın öteden beri yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olduğunu söyledi. Özsoy, doğal sit alanı olduğu için yarımadanın imar planının yapıldığını belirterek “Yerli ve yabancı turistler buraya karavanlarıyla gelir çadır kurarlar. Biz burayı daha modern hale getirmek ve uluslararası turizme kazandırmak istiyoruz. Bu planlar yapıldıktan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın destekleriyle 9,5 milyon lira ödenek aldık.” dedi.

“Proje, Doğu Anadolu’nun En İddialı Turizm Projelerinden Olacak”

Ödenekle yarımadada bir çok turistik alan yapılacağını ifade eden Özsoy, “Ödenekle yarımadada çam kulesi restoran, iskele, deniz feneri, kamelyalar, yürüyüş yolları, küçük şelale, plaj, çim amfi tiyatro ve açık hava sinema alanı yapacağız. İnsanların bir kısmı açık havada sinema keyfi yaşarken bir kısmı da kayıklarla gölün üzerinde filmlerini izleyecekler. Proje bittiğinde Doğu Anadolu’nun en iddialı turizm projelerinden olacak. Burayı insanların sosyal ve kültürel aktivitelerinin yanı sıra kır düğünlerini de rahatlıkla yapacakları alan haline getireceğiz.” diye konuştu. Göl ve yarımadada birçok canlı türü yaşadığına işaret eden Özsoy, projenin çok kapsamlı hazırlandığını, bunun içine yöre halkının da dahil edileceğini anlattı.

Erzurum Turizm Tortum
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
01020304050607