Türkiye'nin En Büyük İnanç Platosu Viranşehir'de

Türkiye'nin En Büyük İnanç Platosu Viranşehir'de

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, içerisinde Hz. Elyesa, Rahime Hatun ve sabır peygamberi Hz. Eyyub Türbelerinin yer aldığı 70 dönümlük inanç merkezini 478 dönümlük bir projeyle Türkiye'nin en büyük inanç platosuna dönüştürmeye hazırlanıyor.

Yaklaşık maliyeti 100 milyon lira olacak projede Cami, Medrese, Aşevi, Külliye, ziyaretçi merkezi, şifalı su merkezi, çarşı kompleksi, türbeler, Rahime Hatun Türbesi, Hz. Elyesa Türbesi, Hz. Eyyub Türbesi, dinlenme alanları, seyir terasları ile otoparklar yer alıyor.

Çevre düzenlemesi, yapay göletler ve alan yönetiminin de yer alacağı proje için Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ile birlikte Viranşehir'deki Eyyup Nebi mahallesine giderek incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, vatandaşlarla da bir araya gelerek projenin ayrıntılarını halka aktardı.

Başkan Çiftçi ziyaretinde ilk olarak mevcut türbe alanını gezerek şifalı su içti ardından türbe ziyaretleri gerçekleştirerek dua etti. Daha sonra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin ve Eyyup Nebi mahallesi sakinlerinin katıldığı toplantıda projenin ayrıntılarını aktaran Başkan Çiftçi, "Buradaki amacımız sabır peygamberimiz Hz. Eyyüp, Hz. Elyesa vğ Rahime Hatun türbelerinin bulunduğu alanı maneviyatına uygun bir şekilde halkımıza kazandırmaktır" dedi.

Yapılacak projede yer alacak tüm unsurları vatandaşlara anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, kamulaştırma çalışmaları ile bölge halkının da kesinlikle mağdur edilmeyeceğini sözlerine ekledi.

Yapılacak projede en büyük yararın bölge halkına olacağını ifade eden Başkan Çiftçi, "Büyükşehir Belediyemizin hazırladığı proje çerçevesinde mevcut alan Allah'ın izni ile 5-6 katına çıkarılacak ve daha çok ziyaretçi çekebilecek.

Burada en büyük yarar bölge halkımıza olacak. Biz, bir taraftan İslami değerlerimizin bulunduğu alanları hak ettiği bir şekilde tekrardan dizayn etmiş olacak ve bölgeye daha çok ziyaretçi akını sağlamış olacağız.

Tüm ayrıntılar tek tek gözden geçiriliyor. Atılacak adımlarda yöre halkımızın da fikirlerini alıyor ve buna göre çalışmalarımıza yön veriyoruz. 100 milyon liraya mal olacak projenin gerçekleşmesi ile Peygamberler şehrimiz Şanlıurfa, bu maneviyatını bir kez daha yansıtmış olacak" diye konuştu.

Şanlıurfa İnanç Platosu Balıklıgöl
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304
05060708091011