Türkiye’ye Olan İlgi Rakamlara Yansımıyor

Türkiye’ye Olan İlgi Rakamlara Yansımıyor
Piyalepaşa Gayrimenkul A.Ş. Genel Müdürü Kaan Yücel, “Çok kişi gelip Türkiye’ye ilgilerini söylüyor ama satış rakamlarına baktığınızda bunu göremiyorsunuz. Geçen sene 1 milyon 300 bin konut satıldı ama bunun sadece 1.7’si yabancılar tarafından satın alındı. Bu rakam çok düşük, bu sayının arttırılması lazım” açıklamasında bulundu.

Bu yıl dördüncüsü gerçekleşen CNR Emlak Fuarı’nda standı ile yoğun çeken Piyalepaşa Gayrimenkul, hem ülkemizin hem de yeni projelerin tanıtımı için bu fuarın ne denli önemli bir organizasyon olduğuna vurgu yaptı.

Kaan Bey, sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Piyalepaşa Gayrimenkul A.Ş.’nin genel müdürüyüm. Piyalepaşa İstanbul projesini yapıyoruz. Proje Polat grubunun projesi. Piyalepaşa’da bu grubun en büyük projesi. Bir kentsel dönüşüm projesi burası 450 bin metre kare inşaat alanı olan, 230 bin metrekare satılabilir, kiralanabilir alanı olan, 1000 konut, otel, ofis ve alışveriş sokağından oluşan bir karma kullanım projesi.

Fuarı nasıl buldunuz, beklentileriniz neler?

Fuarları önemsiyorum, çünkü fuarlar sektörle, müşterilerle, sektörün profesyonelleriyle bir araya geldiğimiz etkinlikler oluyor. Birçok kimseyi birlikte görme imkanına sahip oluyoruz, diğer projeleri görüyoruz, müşterilerin isteklerini birebir öğrenme imkanımız oluyor. O açıdan fuarlar önemli. Aynı zamanda hem projemizin, hem bulunduğumuz şehrin hem de ülkenin tanıtımı açısından da önemli. 0 yüzden biz yurtdışı fuarlarında da bulunuyoruz. Fuarları sektör için önemli buluyorum. Bugün ilk günü ve gayet başarılı geçiyor. Çok daha iyi olması lazım diye düşünüyorum.

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgisini nasıl buluyorsunuz?

Aslında şöyle söyleyeyim ben öncesinde de ilginin çok yoğun olduğunu ama bunun satışa dönmediğini düşünenlerdenim. Biz yurtdışı fuarlarında da bulunduk, çok kişi gelip Türkiye’ye ilgilerini söylüyorlar ama satış rakamlarına baktığınızda bunu göremiyorsunuz. Geçen sene 1 milyon 300 bin konut satılmış ama bunun sadece 1.7’si yabancılar tarafından satın alınmış. Bu rakam çok düşük,  öncesinde de böyleydi. Bu sene de böyle devam ediyor. Bu sayının arttırılması lazım.

Bunun için ne yapılabilir?

Birtakım istekleri oluyor, ev aldığımda vatandaşlık hakkına sahip oluyor muyum ya da farklı ne sunuyorsunuz diye. Onlara uygun ürünler geliştirmemiz lazım. Bütün bunlar yapılırsa yabancının ilgisinin satışa döneceğini ve oranların artacağını düşünüyorum.

Önümüzdeki Dönemin Parlayan Yıldızı Beyoğlu Olacak

İstanbul’da kesinlikle değerlenecek diyebileceğiniz yerler nereleri?

Dünyadaki tüm şehir merkezlerine baktığımızda hepsinin zaman içerisinde kentsel dönüşüme uğradığını ve artık oralardan ev alınamaz duruma geldiğini görüyoruz. İstanbul’a baktığımızda ana merkezin İstiklal Caddesi, Beyoğlu olduğunu düşünüyorum. Bu aksa yakın yerlerin çok değerleneceğini düşünüyorum. Çünkü artık ulaşım çok kolay değil ama şehir merkezinde olduğunuzda birçok imkana sahip oluyorsunuz. Bizim projemiz Beyoğlu’nda bütün köprü yollarına çok yakın ulaşım yerindeyiz, tünellerle Nişantaşı’na ve Dolmabahçe’ye ulaşabiliyoruz, İstiklal Caddesi eski İstanbul her yer yürüme mesafesinde. Parlayan yıldızın önümüzdeki dönemde Beyoğlu olacağını düşünüyorum.

Yerel yönetimlerin çok fazla kentsel dönüşüm projeleri oluyor. Belediyeler ciddi anlamda kentsel dönüşüme kafayı takmış durumda. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz yerel yönetimlerin projelerini?

Biz özel sektör tarafından yapılan en büyük kentsel dönüşüm projesini yürütüyoruz. Türkiye’de 180 civarında riskli alan var, kentsel dönüşümde de bina bazında değil alan bazında doğru sunum olduğunu düşünüyoruz ve bu 180 tane riskli alan içerisinde en ileri vaziyette olan biziz, ruhsatımızı aldık, inşaatımıza başladık. Kentsel dönüşümde bütün safhaları yaşadık, en son çıkan yönetmeliğe de ciddi katkı sunduk her anlamda. Bu konuyu en iyi bilenlerdeniz o yüzden şunu söylüyorum devlet olmadan, belediye olmadan bunu geliştirmek kolay değil mutlaka kamunun katkısını katmanız lazım projelere anca o zaman halkla daha bütünleşik projeler bir araya getirme şansınız oluyor. O yüzden belediyelerin bu işle ilgilenmesini doğru buluyorum ama belediyelerin birebir işi değildir bu birlikte çalışacakları firmalarla bunu yapmalarını daha doğru buluyorum.

2017 hedefleriniz nelerdir?

Ben 2017 yılında da gayrimenkule ilginin devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü gayrimenkulün öyle ya da böyle bizim ülkemizde bir albenisi olduğunu düşünüyorum. 2017’de de bu trendin devam edeceğini yine 1 milyonun üzerinde konut satacağımızı düşünüyorum.

proje yatırım piyalepaşa istanbul beyoğlu konut fuar Kaan yücel emlak
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
28293031010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
01020304050607