Üsküdar Sahiline Dolgu Alanla Yeni Düzenleme Geliyor

Üsküdar Sahiline Dolgu Alanla Yeni Düzenleme Geliyor
Üsküdar sahilinde yer alan Şemsi Paşa Camii ile Üsküdar İskelesi arasındaki alan doldurulmaya karar verildi. Kazıklı sistem ile doldurulacak olan alanın toplu taşıma ve taşıt trafiğinin yeniden düzenleneceği ön görülüyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi ‘nde Üsküdar Meydanına Dair Dolgu Amaçlı 1/5 bin ve bin ölçekli imar planı değişikliği yapıldı. CHP'li üyelerin itirazlarıyla oyçokluğu ile alınan kararla, Kızkulesi yönünde bulunan Şemsi Paşa Camisi ile Üsküdar iskelesi arası "kazıklı sistem teras" alanı ile doldurulacak ve 12 bin metrekarelik alan sağlanacak. Proje Üsküdar çarşı içinde bulunan Ahmediye Meydanı'ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsıyor. Böylece meydan alanı, sahil ve park kullanımını kapsayan alan 125 bin metrekare büyüklüğüne ulaşacak.  Marmaray İstasyon girişlerinin ve tesisat binalarının olduğu bölümünden denize kadar olan kısım Meydan olarak düzenlenecek.

Kesintisiz Ulaşım Sağlanacak

Üsküdar Meydanı Projesi ile taşıt trafiği ve toplu ulaşım duraklarının yeniden düzenleneceği belirtilirken, yaya ulaşımının kesintisiz olarak sağlanacağı ifade edildi. Öte yandan raporda, "Bu proje ile çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek, olası deprem gibi afetlerde toplanma alanı olarak kullanılabilecek, İstanbul'da mevcut kent dokusu içerisinde çok önemli bir meydan alanı ortaya çıkartılabilecek ve zihinlerde kalan "Üsküdar Meydanı" kavramı, kamu kullanımına sunulmuş olacaktır" ifadelerine yer verildi.

"Dolgu Alanlar Deprem İçin Tehlikeli Alanlar"

İBB Meclisi'nde tartışmaya neden olan rapor sırasında söz alan CHP'li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, Üsküdar Meydan Sahil Düzenleme Projeleri içerisinde denizin doldurulmasına deprem nedeniyle karşı olduklarını belirterek, bu dosyanın geri çekilmesini istedi. Hacıalioğlu, "Bu alan cami ve külliyelerin olduğu büyük bir tarihi meydan. Daha geçtiğimiz hafta depremi konuştuk. Dolgu alanlar tehlikeli alanlardır. Geçmişten gelen yanlış üzerine yanlışlar devam ediyor" şeklinde konuştu. Ak Parti Meclis üyesi ve Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı olan Abdullah Ayaz "Kıyı dolgu alanı denilen yer, Üsküdar Harem'den Boğaz Köprüsü'ne kadar alanı kapsayan bir çalışmanın bir bölümü burası. Marmaray ve Çekmeköy metro hattından sonra denize dolgu şeklinde değil, kazıklama sistemiyle hem metro, hem Marmaray, hem de deniz ulaşımıyla gelen insan sirkulasyon alanını, seyir terasları olduğu alanlar olacak" diyerek proje hakkında bilgi verdi.

dolgu proje marmaray kazıklı Şemsi Paşa Camii risk deprem külliye boğaziçi imar üsküdar sahil cami metro
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
01020304050607