Yeni Bir Bayraklı Kentin Sorunlarını Çözecek Mi?

Yeni Bir Bayraklı Kentin Sorunlarını Çözecek Mi?
Harmoni Gayrimenkul Değerleme’den Yüksek Şehir Plancısı Öykü Özkan Tuna, İzmir’de Yeni Kent Merkezi Projesi’nin hedefleri doğrultusunda hayata geçirilen Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi’ni ele aldı.

Küreselleşme ile ülke sınırlarının önemini yitirmesi,  kentlerin gelişimi, gelecekleri ve kentlerden beklentilerin de değişmesine neden olmuştur. Ülke sınırlarının, ülke benliğinin üzerine geçen kent kavramı yarışmacı bir politika oluşturmuş ve küresel düzeyde kentsel bir yarış ortamı meydana gelmiştir. Her kent kendi yarışmacı özellikleri ile küresel sermayeden pay alabilmek için kıyasıya bir rekabet içerisine girdi. Bu süreçte gündeme gelen ve küresel düzenin yeni gözdesi haline gelen kavram ise kentsel dönüşüm projeleri kavramı oldu.  Küreselleşme ile kentlerden beklentilerin değişmesi, kentlerin küresel düzene ayak uyduramayan ve kentlerin eskiyen parçaları olarak tanımlanan, çöküntü alanı, gecekondu bölgesi olarak da tasvir edilen bölgelerinin yarışmacı düzlemde yeniden ele alınması için bir fırsat ortamı yarattı. Kentsel dönüşüm projeleri ise bu alanların sosyal, kültürel, ekonomik ve fiziksel açıdan yeniden ele alınması ve düzenlenmesi temelinden doğdu. Ancak dönüşüm projelerinin temelini oluşturan “kentten beklentiler” kentsel dönüşüm projelerinin gelişim yapısında ikircikli bir zemin oluşmasına neden oldu: Yaşayan halkın kentten beklentileri, kent yönetiminin kentten beklentileri.

Bayraklı, yanlış göç politikalarının en büyük sonuçlarından biri Ülkemizin 3. büyük kenti olan İzmir de küresel düzende yarışan kentler içerisinde kendine bir pay almaya çalışan kentler arasında yer almakta. Expo süreci ile yarışmaya dahil olan İzmir’de de kentsel dönüşüm projeleri kent gündeminin vazgeçilmezi haline geldi. İzmir, ülke genelinde yanlış yönetilen göç politikalarından nasibini ağır ölçüde alan kentlerden oldu. Kentin ana yerleşim yerlerinin çevresi hızla gecekondular ile sarıldı ve kent büyük ölçüde gecekondulaşma şeklinde gelişim gösterdi. İzmir’in ilk ve en büyük gecekondu bölgesi ise Bayraklı ilçesi oldu.  Bayraklı İlçesi, konumu itibari ile İzmir’in yüzü olabilecek bir yapıya sahip. Konumundan kaynaklanan bu avantajlı yapısı ise küreselleşen ve yarışan İzmir için büyük bir potansiyel oluşturdu ve Yeni Kent Merkezi Projesi ile bu projenin tamamlayıcısı olan Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi ile bambaşka bir Bayraklı gündeme geldi.

Yeni Kent Merkezi Projesi’nin tamamlayıcısı, Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi Yeni Kent Merkezi Projesi ile Bayraklı İlçesi’nin İzmir’in hizmet sektörü merkezi haline getirilmesi planlanıyor. Proje kapsamında bölgeye MİA (Merkezi İş Alanı) lejantı getirildi ve bölgede hızla küresel düzenin kaçınılmaz yapıları olan gökdelenler yükselmeye başladı. Yeni Kent Merkezi Projesi’nin tamamlayıcısı olan Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi ise Fuat Edip Bakısı, Alparslan ve Cengizhan Mahalleleri olmak üzere yaklaşık 600.000 m² bir alanı kapsayan büyük ölçekli bir kentsel dönüşüm projesi.  Proje kapsamında temel olarak gecekondu tarzı yapılaşmanın temizlenmesi, yerini modern site ve apartmanların alması planlandı, yeşil koridorlar, çocuk oyun bahçeleri, açık spor alanları ile yeşil alanın 4 kat artırması, altyapı hizmetlerinin geliştirilmesi ile yaşanılabilirlik vurgusu yapıldı; vurucu darbe ise seyir terasları ile beslenen Yürüyen Yaya Platformu ile yapıldı. Smyrna Kapısı, Akdeniz Kapısı, Homeros Kapısı olarak kent kimliğinde yer alan meydanlardan yararlanarak,  proje alanına giriş noktalarında körfeze karşı “kent meydanları” ve “seyir terasları” ile beslenen Yürüyen yaya Platformu ile kente yeni bir yüz, ayrıştırıcı ve yarışmacı bir nitelik kazandırılmaya çalışıldı. Ayrıca Yürüyen Yaya Platformu ile insan-deniz ilişkisinin geliştirileceğine ve bu platformun güneş panelleri ile desteklenerek çevre ve temiz enerji üretimi sağlanacağına da vurgulama yapıldı.

Planın Sosyo-Ekonomik Boyutu Yetersiz

Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi ile Bayraklı ilçesine getirilen yeni fonksiyonları, fiziksel, kültürel ve sosyal yapıyı ilk başta bahsettiğimiz kentsel dönüşüm projelerinin temel aldığı iki ana düzlem üzerinden irdeleyecek olursak yenilenebilir temiz enerjiye vurgu yapması ile olumlu bir reklam yüzü oluşturmasına karşın mevcut yaşayan halkın ekonomik sorunları, çalışma potansiyelleri, kültürel etkileşim gibi sorunların cevapsız kaldığı görülmekte. Sosyal ve ekonomik anlamda kentin belirli bir kısmına hitap eden mekanların yaratılması ile insan-deniz ilişkisine sosyo-ekonomik bir boyutun kazandırılması ise tartışılması gereken konular arasında yer alıyor. Sadece fiziksel boyutta yapılan çözümlemeler ile kent kimliği ve imajında yer alan Smyrna ve Homeros Meydanları gibi önemli noktaların yarışan kent imajı altında benliğini kaybetme riski de düşünülmesi gereken konulardan biri. Proje kapsamında bölgenin nefes alabilmesi için 4 katına çıkarılan yeşil alanın yine proje kapsamında bölgede boy göstermesi planlanan yüksek katlı apartmanların yarattığı yoğunluğun yanında yetersiz kalacağı aşikar. Bölge yoğunluğunun orantısız bir şekilde arttırılması, kentsel altyapı ve kentsel hizmetlerin yetersiz kalmasına neden olacaktır. Sonuç olarak İzmir’de yapılan kentsel dönüşüm projeleri de ne yazık ki küresel sermayeden bir an önce pay almaya çalışan yarışmacı kentlerin sabırsızlığında yapılmış, kentin esas dinamikleri, kimlik ve imar verileri detaylı bir şekilde irdelenmeksizin düzenli kent mekanları oluşturmayı amaçlayan, kısa vadede rant elde etmek üzerine kurulmuş projeler arasında yer alıyor. İstanbul Tarihi Yarımada örneğinde de olduğu üzere, kentin morfolojik yapısı ve kent silueti gibi temel kimlik öğeleri üzerinde yıkıcı bir etki yaratmadan, kentlerin temel gücünün kentin kimliği ve imajına bağlı olduğunun ve kent imajı ve kimliğinin ise giydirilmiş projeler ile değil kentin tarihinden bu zamana getirdiği özellikleri ve bilinç haritaları üzerinden geliştiğinin farkına varılması gerekmektedir.

değişim izmir kentsel dönüşüm kent bayraklı silüet Smyrna ve Homeros Meydanları
Tümünü gör
Pzt Sa Çar Per Cu Cmt Pzr
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
05060708091011